Профилът на третата вълна - цели семейства боледуват, има и заразени бебета

Профилът на третата вълна - цели семейства боледуват, има и заразени бебета

Ситуацията в определени области в страната става изключително сериозна и беше очаквана от нас, предвид все по-широкото разпространение на британския вариант на коронавируса. Това съобщи на редовния седмичен брифинг на Националния оперативен щаб в Министерски съвет министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов. Броят на смъртните случаи се покачва, а заетостта в интензивните структури на болниците вече достига 65%. Повечето болни с коронавирус според експертите се дължи на новия британски вариант на коронавируса, а вече се съобщава за заразени деца и бебета в Бургас. Характерното при третата вълна на заразата у нас е, че боледуват цели семейства, за разлика от предишните пикове, при които по-често се случваше да има по един, двама болни от семейство, а останалите да не са засегнати. 

Все още растящият брой на новозаразени не се отразява на статистиката и по проследяване на показателите за последните 14 дни България е страната ни на 16-о място в Европейския съюз и на 5-то място на Балканите. Това съобщи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Най-висока е заболеваемостта в областите Плевен, Кюстендил, Враца, Бургас, София, Шумен и Перник. В тези области вчера беше взето решение за въвеждането на различни локални ограничителни мерки - те засягат преминаването в електронна среда на обучението в училищата над 4-ти клас, носенето на маски на открити пространства, когато има струпване на много хора, ограничаване на работното време на заведенията с един час и ограничаване на дейността на определени направления, сред които фитнес зали, спортни прояви, различни типове обучения, като има известни разлики между областите. С най-ниска заболеваемост у нас остават областите Търговище, Видин, Кърджали, Разград и Добрич.

Кунчев съобщи за взрив на коронавируса в старчески дом, в който 17 от настанените хора са болни, част от които са тежко болни. "Всички те са отказали имунизация преди месец, а в същото време те живеят в тесен контакт със стотина други хора, които са си направили имунизация и сред тях няма нито един заразен. Така че от този по-ясен пример каква е ролята на ваксинацията и до какво ще доведе обхващането на все по-голям брой българи, не можем да имаме никакви съмнения", допълни той. 

"Ситуацията в страната в определени области от нея започва да става изключително сериозна. Като всичко това, което се случва беше очаквано предвид разпространението на новия британски вариант на вируса", отчете здравният министър. 

В лечебните заведения лежат 6395 души, 501 са настанени в интензивните структури. В лечебните заведения заетостта на леглата за неусложнени пациенти към днешна дата е 58%, а заетостта на леглата в интензивните структури е 65%. По отношение на медицинския персонал 10 644 са положителните резултати на медици от началото на пандемията до момента. 760 са активните случаи, 647 са на домашно лечение, 113 са в лечебните заведения, 7 са в интензивните структури.  

"Вчера бях в Бургас. Положението там е сериозно. В инфекциозните отделения видях няколко деца, сред тях има и бебета на 3 месеца, на 5 месеца. При тях болестта протича леко, но всички те имат двустранни бронхопневмонии", подчерта здравният министър.

"Единствената положителна тенденция, която отчитаме към настоящия момент, е процентното отношение на броя на излекуваните към броя на новозаразените. За седмицата от 19 до 25 февруари бяха 35,5% отношението на излекувани към потвърдени нови случаи. Седмицата от 25 февруари до 4 март този процент вече е 63%. А в седмицата от 4 до 11 март вече са 67%. Броят на излекуваните е значително нарастваща тенденция, което означава, че българските лекари все по-успешно лекуват и се справят с тази ситуация", коментира проф. Ангелов. 

"Измина повече от година от пандемията. Остана ми един ярък спомен за това, как започна всичко – с една единствена лаборатория в България. Сега вече има над 100 такива лаборатории. Това е една огромна работа, която се свърши още в началото. Много критики имаше каква работа сме свършили  още в началото. Сега можем да видим каква пролет си спестихме миналата година, казвам го с огромно съжаление", заяви ген.майор Венцислав Мутафчийски. 

"По отношение на заразените на 100 000 души на седмична база, от 283 на 100 000, сега сме на 395 на 100 000 средно. 38% е нарастването. Поне от 14 дни се намираме в експоненциално нарастване на случаите. В момента сме на нивото от 5 ноември. По отношение на починалите, при нас има закъснение в смъртността с около 16 дни, но има особеност, която не я е имало в последните 6 месеца - много стръмно покачване на кривата на смъртността. Толкова стръмно не сме имали от септември месец. Нарастването на заболеваемостта на седмична база е с около 53%, което е силно обезпокоително. Анализирайки тези данни, плюс данните от заетостта в болниците, където миналата седмици в същия ден сме имали 5 307 случая, а сега имаме 6 395, всеки може да го изчисли. За интензивните легла от 440 на 501", допълни ген. Мутафчийски. 

По думите му, има болници с изчерпани и полуизчерпани капацитети. Тази сутрин във ВМА имахме 5 свободни легла, въпреки че преди три дни разкрихме две нови клиники", каза началникът на Военномедицинска академия (ВМА). 

Вчера Европейската агенция за лекарства (ЕМА) публикува информация за блокираната партида на AstraZeneca. Изводът на агенцията е, че няма доказателства за причинно-следствена връзка, като проверките по случая продължават. 

"От агенцията обаче категорично заявяват, че не препоръчват на държавите да блокират тази партида. Тя е била доставена до 17 страни, включително България. У нас са доставени 31200 дози на 12 февруари, като почти всички от тях са приложени", съобщи Богдан Кирилов, изпълнителен директор на Агенцията по лекарствата.

По думите му, утре се очакват нови 31 200 дози от препарата на AstraZeneca у нас, а в понеделник нови 21 060 от Pfizer/BioNTech. Очаква се ЕК да се договори за допълнителни 4 млн. дози от Pfizer/BioNTech, които да бъдат осигурени през следващите 2 седмици, съобщи още той. 

Днес се очаква Европейската агенция по лекарства да излезе с решение за употребата на четвърта ваксина – тази на Johnson & Johnson. Ако становището е положително, Европейската комисия ще издаде разрешение за употреба. Първите доставки нямат фиксирани дати, но е ясно, че ще се случат през април. "Оценката на руската ваксина от Европейската агенция за лекарства продължава. Предстои да разберем, колко от тях ще са за нашата страна", добави той.  

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ