Доц. Кунчев: Няма начин личният лекар да откаже поставянето на ваксина

Доц. Кунчев: Няма начин личният лекар да откаже поставянето на ваксина

Няма начин личният лекар да откаже поставянето на ваксина. Това заяви в ефира на Нова телевизия главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. 

"До момента нямам данни личен лекар да откаже поставяне на ваксина. Това значи, че той отказва да се грижи за здравето на своите пациенти. Аз съм убеден, че ще успеем да убедим лични лекари да поставят ваксини. Законово има доста механизми, чрез които можем да го принудим да ги правят. Ние не сме започнали масовата имунизация през личните лекари, възможно е човекът да не е започнал да прави списъци", посочи той във връзка с поставянето на ваксините от лични лекари. 

Той коментира и темата за ваксинирането на хора, които са с непоносимост към консервантите в храни и лекарства. "Когато една ваксина е разрешена от съответната национална, а в нашия случай Европейската агенция по лекарства, значи тя отговаря на доста тежки критерии, защото няма друг продукт в медицината, който да е подложен на такъв строг контрол. Всички лекарства минават през тежки процедури, но ваксините, тъй като е ясно на всички, че се правят на здрави хора, малки деца, на дни след раждане, изискванията към тях за драконовски. Когато една ваксина е минала през тази цедка и процедура, тя вече е с доказани качества ефективност и безопасност. Това е най-важно и основно", добави доц. Кунчев. 

Той отбеляза, че чужденците, които пребивават в България, ще имат възможност да бъдат имунизирани, ако са със статут на български граждани. "Трябва да се знае статуса му. Ако той пребивава дълго в страната и има статут на български гражданин, той ще бъде в последната пета фаза. Няма да делим хората на здравно осигурени и неосиргурени, с лекар, без лекар. Всеки ще получи ваксина, В този случай той ще е в последната фаза – пета или шеста. Трябва да бъде дългосрочно пребиваващ. Тези, които учат в България и пребивават повече от месец", каза още той.  

"По отношение на ваксините базирани на рНК технология, ако някой си е поставял такава против грип, няма да има проблеми да си постави и тази срещу коронавирус. Другата ваксина, която е разрешена, е аденовирусна и там също не би трябвало да има проблем при алергия", обясни проф. Илко Гетов, представител на България в Европейската агенция по лекарствата. 

Според проф. Гетов, ако човек е преминал през химиотерапия, няма никакъв проблем той да се ваксинира. "Има научни доказателства, че за пациентите със солидни тумори трябва да си поставят ваксина с рНК технология. 2-3 седмици преди или след терапевтичен курс за онкологично заболяване няма никакъв проблем с поставянето на ваксината. Това е категорично", заяви той.

На въпрос каква е разликата между рНК ваксините и останалите, проф. Гетов разликата е в технологичните процеси и механизма на действие. "рНК ваксините са най-новите и модерни. Тази технология е насочена към разработването на ваксини за онкологично болни пациенти – т.н. персонализирана терапия. Има два вида имунитет – клетъчен и хуморален. В този случай говорим за втория вид, защото става дума за изграждане на антитела срещу COVID-19. Малко преди втората доза от ваксината ваксиналната ефикасност е между 40% и 50% за всички разрешени за употреба ваксини към днешна дата. 7 до 10 дни след втората доза вече можем да говорим за стабилен имунитет и наличието на достатъчно количество антитела. След първата доза ваксина, рискът да попаднете в болница е много малък", обясни проф. Гетов и отправи съвет към жените, планиращи бременност, на този етап да се въздържят от ваксиниране. "Трябва да изчакаме още малко информация”, добави той. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ