ЕМА: Честите бустерни дози може да имат обратен ефект

ЕМА: Честите бустерни дози може да имат обратен ефект

Лекарственият регулатор на ЕС - ЕМА, изрази сериозни резерви към стратегията за поддържане на защита срещу ковид инфекцията чрез често повтаряне на бустерни дози. Някои държави вече готвят кампания за т. нар. четвърта игла, а в края на миналата година заради настъплението на Омикрон сроковете за поставяне на първи бустер след завършен  бяха съкратени средно до 3-4 месеца след завършен имунизационен цикъл. 

Повторните бустери на всеки четири месеца може да имат обратен ефект и да доведат до отслабване на имунитета, заяви ръководителят по ваксинационна стратегия на Европейската агенция по лекарствата Марко Кавалери, цитиран от Ройтерс. Бустерите "могат да се правят веднъж или може би два пъти, но не са нещо, което можем да мислим, че трябва да се повтаря постоянно", допълни той.

Вместо да залагат на подобен алгоритъм страните трябва да направят така, че да увеличат времето между отделните бустерни кампани и да ги обвържат с началото на студения сезон във всяко полукълбо, следвайки плана, определен от стратегиите за ваксинация срещу грип, поясняват от регулатора, цитирани от Bloomberg.

Този съвет идва в момент, в който някои страни обмислят възможността да предложат на хората втори бустер в опит да осигурят допълнителна защита срещу нарастващите инфекции с „Омикрон“. По-рано този месец Израел стана първата нация, която започна да прилага втори бустер или четвърта инжекция на хората над 60 години.

Великобритания обяви, че бустерите осигуряват добри нива на защита и в момента няма нужда от втора засилваща имунитета игла, но ще продължи да следи данните.

В свое становище от 11 януари, публикувано на сайта на ЕМА, агенцията посочва, че ваксините срещу коронавирус остават ефикасни срещу тежко боледуване и хоспитализация, причинени от „Омикрон“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ