Коригираха данните за починалите от COVID-19 у нас

Коеркция на данните за починалите вследствие на усложнения от коронавируса бе оповестена на извънреден брифинг на Министерство на здравеопазването и представители на "Информационно обслужване“ във връзка с работата на Националната информационна система за COVID-19. Изненадващо, по-рано днес на официалния сайт, оповестяващ данните , се появи информация за 12 починали в последното денонощие.
По информация към 4 юни починалите са общо 149. Реалният им брой обаче е с 10 повече - 159 като разликата идва от факта, че някои болници не са докладвали навреме всички смъртни случаи, поясни зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева. Става дума за пациенти, които са издъхнали в периода от края на април и началото на май, допълни тя. Положителните проби за изминалото денонощие са 34, с което броят на заразените с коронавуриса у нас става 2627.Излекуваните към момента са общо 1 390 души.
Болниците са правили грешка да не регистрират случаи, когато не са били сигурно, че те са в резултат на COVID-19. Затова сега се получи разминавания в данните, посочи и проф. Тодор Кантарджиев от Националния оперативен щаб. Още вчера той предупреди, че Националната информационна система ще бъде рестартирана в полунощ и ще премине към алгоритъм, в който данните ще се събират и оповестяват в точно определен час - в полунощ на предходния ден. Ако имаше пълно съвпадение на данните, аз щях да се съмнявам, че те са манипулирани. Напълно нормално е да има разминавания. Който работи, той греши. Болниците и лабораториите, които не са пипнали един пациент с COVID-19, нямат сгрешени данни, заяви още професорът. Прецизирането на данните продължава, тъй като се оказва, че често се е случвало лаборатория с положителен резултат да е дублирала резултат на хоспитализиран пациент в болница.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Парламентът прие на две четения в едно заседание промени в държавния бюджет
Политика |Технологичният сектор подкрепи европейските фондови борси*
Финанси |DeepL обмисля първично публично предлагане в САЩ
Технологии |Мартин Димитров: До края на годината дефицитът ще бъде 5,1%
Икономика |"Възраждане" се обяви против увеличаването на тавана за работници от трети страни в предприятията
Политика |Белият дом замрази 26 милиарда долара за щатите, управлявани от Демократическата партия
Политика |Лондон изпадна от Топ 20 на световните пазари за първично публично предлагане
Финанси |Времето: Силен вятър с дъжд, а в планините и от сняг, носи захлаждане
България |Учени за първи път създават ембриони от ДНК на човешка кожа
Наука и Здраве |На днешната дата, 2 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Нови директиви пред генералите: Военни сили за бързо реагиране ще потушават граждански безредици в САЩ
Свят |ДСБ предлагат паркоместата в сградите да получат отделна имотна партида
Политика |Започва плановият 90-дневен ремонт на топлопреносната мрежа в "Дружба" 2
ЕС |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.