НОЩ обмисля локални мерки за овладяване на епидемията

НОЩ обмисля локални мерки за овладяване на епидемията

Смяна на стратегията за овладяване на третата вълна на коронавирусната инфекция у нас обмисля Националният оперативен щаб, стана ясно на редовния му седмичен брифинг.  Обсъжда се прилагане на локален подход на противоемидемичните мерки по места и овладяването на епидемията в тях, съобщи здравният министър, проф. Костадин Ангелов. Показателят за въвеждането му ще е заетостта на леглата в ковид-отделенията 

"Тъй като заетостта на леглата не е дифузно увеличена в цялата страна, а само в определени области, обсъждаме на ниво национален оперативен щаб и министерството на здравеопазването прилагането на локален подход за противоепидемични мерки и овладяване на епидемията в тези места", поясни здравният министър. 

За последната седмица се наблюдава тенденция за плавно покачване както на заболеваемостта, така и на заетостта в лечебните заведения, посочи той. Увеличаването на новите случаи се дължи предимно на циркулирането на британския вариант на коронавируса. "Увеличаването на случаите се дължи и на мерките, които бяха до момента, но не само на тях, а и на високата възприемчивост и високото ниво на по-бързо заразяване с този вирус", обясни проф. Ангелов. 

След британския вариант предстои бразилският вариант, изключително тревожна информация има за нигерийския вариант, подчерта държавният здравен инспектор, доц. Кунчев.

Наблюдава се и една добра тенденция и "ще анализираме дали тя ще продължи и през следващата седмица - броят на излекуваните спрямо броята на потвърдените случаи. За миналата седмица броят на излекуваните беше 3117 срещу 8780 потвърдени случаи, което е близо три към едно. За тази седмица броят на излекуваните е 6996, а на потвърдените случаи е 11057, което прави отношение 2:1.  На национална база заетостта на леглата за неусложнени пациенти е 48%, а на интензивните легла е 57%.", отчете проф. Ангелов

Броят на заразените медици от началото на епидемията досега е 10 309. Активните случаи са 733. В лечебни заведения са 86, като от тях 7 са в интензивни отделения, а 647 са на домашно лечение. 

14-дневната заболеваемост у нас достигна 285 на 100 000 души население, което й отрежда 18 място в Европейския съюз и 5-о място на Балканския полуостров. Това обясни главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев по време на седмичния брифинг на Националния оперативен щаб.

"За да бъда малко по-ясно разбран, си позволих да направя интерполация на данните за най-засегната страна – Чехия. Ако имахме нейната заболеваемост, днес трябваше да имаме 12 015 нови случая. Възможно ли е това да се случи? Да, абсолютно. Дали ще достигнем такива върхове в третата вълна зависи изцяло от поведението на всеки един от нас", обясни доц. Ангел Кунчев.

По отношение на данните в страната прави впечатление голямата разлика между заболеваемостта в отделните региони, което налага регионален подход. Заболеваемостта в Кюстендил е 487 на 100 000 души, а в Търговище 26 на 100 000 души. Днес щабът в Бургас е взел решение да отмени плановия прием в болниците.

"Напълно оправдано решение, заставаме зад него. Бих препоръчал на щабовете в Кюстендил, Враца, Плевен и София-град и Бургас също да обмислят подобни действие. Там, където има много лечебни заведения, както е в София, не е задължително да важи за всички лечебни заведения в дадените градове, а само за най-натоварените. Наясно сме, че основната причина за по-големия брой нови случаи е британският вариант на вируса. Наясно сме и с друго – след него идват южноафриканският и бразилският вариант. Има неприятни данни и за нигерийския вариант. Рано е да кажем какви са характеристиките, рано е да се плашим. Даването на тези данни, които са факти и които могат да бъдат проверени, плашене ли на хората или не е. А какво би било другото - да ги знаем и да не ги кажем. Дали няма да е престъпление срещу общественото здраве. Когато някой ни обвинява в създаване на страх и психоза, нека си даде сметка какво означава да мълчиш и да не казваш истината, когато тя е най-необходима", каза още Кунчев.

"Страхът беше много голям, но по-голям е страхът, който идва отвън, който се създава от фалшивите новини, от конспирациите, от жълтите сайтове. Там срещаме най-големи трудности – да убедим нашите баби и дядовци, нашите майки и бащи, че смисълът на ваксинирането е да спасим българското общество. Всеки ден се борим с лъжи, всеки ден отговаряме на въпроси, породени именно от тези новини. Страхът почва там, където свършва истината. Именно затова всеки четвъртък даваме истината такава, каквато е, без да я шлайфаме, без да я политизираме. Ако някой се опитва да използва тези данни за собствена цел, това за мен граничи с престъпление", подчерта проф. Ангелов.

Към момента около 250 000 души са ваксинираните у нас. 41 000 са получили втора игла. Това съобщи председателят на ваксинационния щаб у нас проф. Красимир Гигов. На 2 март бяха ваксинирани около 20 000 души, а поради недостига на дози на 3 март бяха ваксинирани само 4300 души. Към момента са ваксинирани около 30 000 служители, участващи в поддържането на функционирането на основни за обществения живот дейности, 26 000 лекари, 16 000 специалисти по здравни грижи, 11 000 преки участници в подготовката и осъществяването на изборния процес. Активно участват и общопрактивуващите лекари, от тях са имунизирани около 45 000. "Независимо разделението по фази, в тях участват хора, които са на различна възраст. Системата ни е подготвена да изпълни ваксинационния план в най-кратки срокове", подчерта той. 

Директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата – Богдан Кирилов информира, че оценката на документацията на ваксината на "Janssen" (Johnson & Johnson) е на финален етап. "Очакваме следващата седмица решението на Комитета по лекарствени продукти в хуманната медицина. Ако становището е положително, това ще бъде първата ваксина с една доза. От производителя и от ЕК знаем, че се очаква доставките да стартират от месец април. Продължава предварителния преглед на данните на третата РНК-ваксина - тази на CureVac и на първата антигенна ваксина - тази на Novavax, с която ЕК не е сключила договор, но се очаква това да се случи в следващите седмици. Във връзка с новите варианти на COVID-19, Европейската агенция по лекарствата публикува указания към производителите по отношения на изпитванията, които следват да бъдат направени", обясни той.

По отношение на руската ваксина "Спутник V" днес се очаква Агенцията по лекарствата да публикува информация за старт на официалната оценка на документацията. "Националните агенции не могат да извършват национална процедура по оценка на документацията на ваксини, тъй като това са лекарствени продукти, които се произвеждат по биотехнологичен метод", добави Богданов.

Големите столични болници в София имат заповед да ваксинират всички членове на Избирателните комисии. Срокът за ваксинацията е до 10 март.

"Има създадена организация, има запазени ваксини на Pfizer, защото техният срок за втората ваксинация е след 21 дни, което е важно. Много е важна обратната връзка, тъй като когато имаме списък, подаден от РЗИ, ние започваме да звъним на всеки отделен човек. Когато той не се появи, това създава проблем, знаете, че тази ваксина е трудна за съхранение и експлоатация. Ако случайно някой не ни подаде обратна връзка, че няма да се появи, тези ваксини остават, а те трябва да бъдат използвани. Тогава се налага да бъдат викани други желаещи да се ваксинират", обясни директорът на "Пирогов" проф. Асен Балтов и отправи молба всички, които няма да успеят да се явят за имунизация, да информират медиците за това.

"До момента от общопрактикуващите лекари са ваксинирани 45 000 граждани. Ние ваксинираме отскоро, но тази бройка е недостатъчна, по простата причина, че се оказа, че в една практика е поставен по един флакон. Нашето желание е този процес да бъде ускорен, да се насочат по-големи количества, за да бъдат обхванати рисковите групи от населението. Тези хора чакат от дълго време за ваксина. Голяма част от тях не са излизали почти година, не са си виждали децата и внуците. Затова нашето желание е този процес да бъде ускорен и акцентът да бъде поставен върху тази група", каза зам.-председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ