В схватка с третата вълна (обзор)

В схватка с третата вълна (обзор)

В схватка с третата вълна (обзор)

Третата вълна на пандемията от коронавируса вече започна да оказва негативно влияние върху редица държави. Световната здравна организация обяви днес, че наблюдава отчетливо активизиране на случаите на зараза с коронавируса в Централна и Източна Европа, както и увеличение на новите случаи на зараза в няколко западноевропейски страни, предаде Ройтерс. 

"Като цяло броят на новите случаи на зараза в Европа е нараснал миналата седмица с 9%, за да достигне малко над един милион души. Това слага край на тенденцията за намаляване на новите случаи на зараза в Европа, наблюдавана в продължение на шест седмици", посочи представителят на СЗО Ханс Клуге, цитиран от Франс прес. 

Пред репортери Клуге, който е ръководител на европейския клон на СЗО, заяви, че чрез прояви на медицинска солидарност между европейски съседи е бил посрещнат продължаващият натиск над болниците и здравните работници в Европа. "Въпреки това над една година след началото на пандемията нашите здравни системи не би трябвало да са в тази ситуация", добави експертът. 

Третата вълна на пандемията обаче отново поставя пред изпитания  редица държави. Чехия например отправи молба за помощ към Германия и други европейски държави заради препълнените си болници с пациенти с коронавирус, предаде Асошиейтед прес. Отговор последва от Германия, която предложи десетки легла за лечение на чешки пациенти с COVID-19, като 19 от леглата са готови веднага да приемат болните. Швейцария е заявила готовност да поеме 20 пациенти от Чехия, включително транспорта им, съобщи още Хамачек. С Полша се водят разговори за още около 200 легла. Към момента обаче не е ясно кога може да стане прехвърлянето на пациенти от Чехия в чужбина, отбелязва агенцията. 

Няколко болници в западната част на страната, която е близо до границата с Германия, в централна Чехия около столицата Прага и в Пардубицка област, източно от Прага, не могат да приемат повече пациенти и нуждаещите се от хоспитализация бяха транспортирани в други болници в страната. Една от последните мерки на правителството е масово тестване на работещите в частни фирми. Компаниите с над 250 работници започнаха масовите тестове вчера, а в петък ще се включат и фирмите с най-малко 50 служители. Планира се същата мярка и за бюджетните служители.

Броят на новите случаи за период от 14 дни в Чехия достигна 1120 на 100 000 души население, сочат данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията. В страната с 10,7 милиона жители са потвърдени близо 1,3 милиона заразени и почти 21 000 души, починали с коронавирусна инфекция. 

Унгария от своя страна се връща към локдаун. Страната ще затвори всички магазини, освен тези за хранителни стоки и аптеките. Началните училища пък ще преминат на дистанционно обучение заради бързото разпространение на случаите на COVID-19. Новината беше огласена от началника на канцеларията на премиера Виктор Орбан, Гергей Гуяш. Междувременно, властите ще удължат срока на действие на мерките за държавно подпомагане на икономическите сектори, които трябва да бъдат затворени, от 8 март до 22 март.

На този фон Полша обяви, че може да разхлаби ограниченията заради коронавируса предвид очаквания в края на март и началото на април пик на третата вълна от разпространението му. Новината съобщи полският здравен министър Адам Неджелски пред информационния портал "Виртуална полска" (WP.pl.).  По думите му, хората, преболедували COVID-19 и придобили имунитет, ще получат само по една доза ваксина. "Това ще ускори темпото на ваксинацията", подчерта Неджелски. Полша, подобно на други страни в ЕС изпитва недостиг от ваксини поради забавяне на доставките от AstraZeneca или Pfizer. Затова правителството във Варшава се стреми да увеличи интервала между поставянето на първата и втората доза на ваксинираните лица. За последните 24 часа в страната са били регистрирани 15 250 нови случая с коронвирус.

Португалия, която пострада тежко от третата вълна на пандемията от коронавируса и отново е под строга карантина, се опасява за възстановяването на туристическия сектор. Износът на стоки и услуги през миналата година се е понижил с 18,6% спрямо увеличение от 3,9% през 2019 г. най-вече заради безпрецедентния срив на туризма, съобщи Националният статистически институт, цитиран от Франс прес. 

Туризмът, който представлява над 10% от португалския БВП, е преживял катастрофална 2020 г. заради безпрецедентната рецесия от установяването на демократичен режим в страната през 1974 г. Въпреки лекото възстановяване през лятото на миналата година благодарение на вътрешния пазар, Португалия е загубила през 2020 г. три четвърти от чуждестранните туристи, които е посрещнала през предходната година. Хотелиерският сектор е настанил общо 10,5 милиона души след рекордни 27 милиона души през 2019 г. Професионалистите от сектора се надяват на възстановяване през 2021 година, но началото на сезона вече изглежда компрометирано, тъй като общата карантина от средата на януари може да продължи до Великден. 

"Ситуацията остава много несигурна и непредвидима. Третото тримесечие на годината ще бъде решаващо, но зависи от няколко фактора: развитието на пандемията, напредъка на ваксинационната кампания и здравната ситуация в страните, откъдето идват туристите", коментира пред Франс прес икономистът Педру Браз Тейшейра, който е директор на подразделението за проучвания към Форума за конкурентоспособност - асоциация, която е в близки отношения с работодателите в Португалия. 

Източници: Ройтерс, Франс прес, Асошиейтед прес, БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ