Проф. Габровски: Контролът над епидемията е в изолацията и във ваксинацията

Проф. Габровски: Контролът над епидемията е в изолацията и във ваксинацията

 „От самото начало на кризата ние се справяме изключително разумно и добре с нея. Факт е че миналата година бяхме от страните с най-малко жертви и дори бих казал, че нямахме истинска първа вълна. Тогава имаше много противоречия и дори обидни думи около мерките. Именно благодарение на тези мерки бяха спасени десетки хиляди българи“. Това заяви пред БНТ проф. д-р Николай Габровски, зам.-директор на  „Пирогов" и зам.-председател на БЛС

 „Имахме един тежък ноември, който за мен лично бе първата истинска вълна с хора, които чакат пред болници и се страхуват за живота си. Мисля, че тогава също се справихме добре, защото нещата бяха вкарани под контрол навреме и нямаше хора, които да не получат медицинска помощ“, заяви той.

По думите му около Нова година е имало светъл период заради взетите мерки, но сега отново сме поели крачка назад. „На практика се връщаме към ноември месец.“, добави той.

Според него обществото се справя чудесно през целия период на пандемията. „Прояви се голям разум и търпение, което е най-важно, защото ние знаем, че контролът над епидемията е в изолацията и във ваксинацията.“, коментира проф. д-р Габровски.

По думите му, това са двата пътя, тъй като в момента ваксинацията се забавила по независещи от нас причини. Организацията вече е създадена. „Остава другата мярка - изолацията, която доказа, че работи. Нашият проблем се казва COVID-19 и смятам, че дотук се справяме добре“, допълни той.

Той отбеляза, че в България мерките винаги са били относително либерални, дори в най-тежките периоди. „Всяка страна търси своята стратегия. Няма начертан път, по който да вървим. Оттук идва голямото напрежение и несигурност. Ако бяхме казали затваряме за половин година и всичко ще се оправи, хората най-вероятно щяха да стиснат зъби и да преминат през това. Уви, ние не можем да го кажем. Преди само една година не знаехме много за този вирус. Имаше малко информация за него – за смъртността и начина на предаване. Много неща се научиха за този период.“, отбеляза проф. д-р Габровски.

Той е категоричен, че здравната система е подготвена. „Тя го доказа още ноември месец, когато имаше много тежък наплив. За първи път болниците бяха обсадени от хора, котио чакаха да бъдат приети, защото имаше трърде много болни идващи наведнъж“, каза още проф. д-р Габровски.

По думите му, в момента в „Пирогов“ положението е доста тежко.

„Намалихме броя на леглата, които бяха за COVID, върнахме се към една почити нормална работа в началото на годината. Уви, в рамките само на дни ескалацията е толкова бърза, че ние постепенно трябваше да отворим от 250 да стигнем до 400-450, отваряме нови допълнителни легла.“, каза проф. д-р Габровски.

Според него искането на Касата „Пирогов“ да отвори 80 легла допълнително би затруднило нормалната работа като спешна болница, поради което ще се отвори по-малък брой легла, но ще бъдат за сметка на детските легла.

За съжаление, при тази вълна наблюдаваме, че има много болни деца, каза още проф. д-р Габровски.

„Никога не сме имали 11-12 деца на лечение от COVID-19 в „Пирогов“. Те са в стабилно състояние. Но не може да се каже, че при децата болестта протича по-леко, понякога и при тях е доста тежко, което налага доста интензивни наблюдения и грижи“, уточни проф. д-р Габровски.

В момента в „Пирогов“ се лекуват над 450 пациенти, от които 55-56 са в реанимационното отделение, повечето от тях са интурбирани.

Това, което прави впечатление за новия щам, са две неща - възрастта е по-млада на засягане. Средно пациентите са по-млади.

Проф. д-р Габровски каза още, че днес започва ваксинацията в „Пирогов“, събота и неделя също ще има ваксинационни пунктове в опит да се навакса пропусната седмица.

В „Пирогов“ 4 пункта за имунизации ще приемат желаещите от 10:00 часа днес. Ще се приемат тези, които имат онлайн записани часове от 12-ти до 19 март.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ