Лекарство срещу краста дава надежди за бързо справяне с COVID-19

Лекарство срещу краста дава надежди за бързо справяне с COVID-19

От няколко часа има ново предложение за лекарство за коронавируса. "Става дума за ивермектин, което се използва за краста.", сподели в студиото на БНТ тази сутрин водещият български кардиолог проф. д-р Иво Петров.

"Предполагам, че го има и в България. Ползва се във ветеринарната медицина", поясни професорът. Предложението за терапия с този медикамент идва след резултати от съвместни проучвания на  Института за биомедицински открития в Университета Монаш в Мелбърн, Австралия, заедно с Института за зарази и имунитет „Питър Дохърти“ (Peter Doherty). В лабораторни условия клетки от новия коронавирус са били третирани с антипаразитното лекарство, наречено Ивермектин и така е установено, че е  в състояние да убие новия коронавирус за 48 часа, пише испанското издание "20 минутос“, цитирано от сайта bulgaros.ovh. 

"Установихме, че дори само една доза може да елиминира цялата вирусна РНК в рамките на 48 часа", коментират изследователите, чиято работа е публикувана в списание Antiviral Research.

Антипаразитното лекарство, одобрено от Американската агенция по лекарствата (FDA), доказано е ефективно срещу широк спектър от вируси, включително ХИВ, денга, грип и зика. Използва при кучета и котки за лечение на различни заболявания. Това е едно от най-широко използваните лекарства за предотвратяване на инфекция с дирофиларии при кучета (също се използва при котки за същата цел, но в по-малка степен).

Експертите предупреждават, че все още предсти да се направят няколко теста, преди да бъде постигнат крайният резултат.

"Ивермектин е едно от най-широко използваните лекарства за предотвратяване на инфекция и се счита за безопасно лекарство. Следващата стъпка е да определим дозата, която може да се използва при хора.", подчертават експертите.

От началото на пандемията учени от цял свят работят в три основни направления за справяне със заразата: търсене на ефикасна ваксина, създаване на лекарства срещу болестта и т.нар. пренасочване на вече известни лечебни препарати и терапии. Последният подход принципно е смятан за най-ефективен като бърз отговор, тъй като първите два изискват време от порядъка на поне година, година и половина за клинични тествания и наблюдения за изключване на евентуален риск от странични ефекти.  

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ