Лекарство срещу краста дава надежди за бързо справяне с COVID-19

Лекарство срещу краста дава надежди за бързо справяне с COVID-19

От няколко часа има ново предложение за лекарство за коронавируса. "Става дума за ивермектин, което се използва за краста.", сподели в студиото на БНТ тази сутрин водещият български кардиолог проф. д-р Иво Петров.

"Предполагам, че го има и в България. Ползва се във ветеринарната медицина", поясни професорът. Предложението за терапия с този медикамент идва след резултати от съвместни проучвания на  Института за биомедицински открития в Университета Монаш в Мелбърн, Австралия, заедно с Института за зарази и имунитет „Питър Дохърти“ (Peter Doherty). В лабораторни условия клетки от новия коронавирус са били третирани с антипаразитното лекарство, наречено Ивермектин и така е установено, че е  в състояние да убие новия коронавирус за 48 часа, пише испанското издание "20 минутос“, цитирано от сайта bulgaros.ovh. 

"Установихме, че дори само една доза може да елиминира цялата вирусна РНК в рамките на 48 часа", коментират изследователите, чиято работа е публикувана в списание Antiviral Research.

Антипаразитното лекарство, одобрено от Американската агенция по лекарствата (FDA), доказано е ефективно срещу широк спектър от вируси, включително ХИВ, денга, грип и зика. Използва при кучета и котки за лечение на различни заболявания. Това е едно от най-широко използваните лекарства за предотвратяване на инфекция с дирофиларии при кучета (също се използва при котки за същата цел, но в по-малка степен).

Експертите предупреждават, че все още предсти да се направят няколко теста, преди да бъде постигнат крайният резултат.

"Ивермектин е едно от най-широко използваните лекарства за предотвратяване на инфекция и се счита за безопасно лекарство. Следващата стъпка е да определим дозата, която може да се използва при хора.", подчертават експертите.

От началото на пандемията учени от цял свят работят в три основни направления за справяне със заразата: търсене на ефикасна ваксина, създаване на лекарства срещу болестта и т.нар. пренасочване на вече известни лечебни препарати и терапии. Последният подход принципно е смятан за най-ефективен като бърз отговор, тъй като първите два изискват време от порядъка на поне година, година и половина за клинични тествания и наблюдения за изключване на евентуален риск от странични ефекти.  

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул