Проф. Кантарджиев: РНК-ваксините изграждат по-бързо имунитет
До края на лятото в страната може да бъде постигнат колективен имунитет, при условие че коронавирусът не мутира, все още носим маски на закрито и затворените помещения се вентилират много добре. Това заяви в ефира на БНТ директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
По думите му, при РНК-ваксините по-бързо се изгражда имунитет, за разлика от векторните ваксини. "Обикновено при векторните ваксини оплакванията на пациентите от странични нежелани ефекти са след първата доза, докато при РНК-ваксините повечето оплаквания са след втората игла. Около 5-10% изграждат недостатъчен имунитет и това е при всички ваксини. До преди втората доза 5-10% нямат достатъчно хуморален имунитет и количеството на антитела е по-малко, но след втората ваксина вече има имуннен отговор. Между първата и втората ваксина доста пациенти се разболяха, оплакаха се, но това е нормално, защото може би са имали контакт, затова човек много трябва да се пази", обясни проф. Кантарджиев.
Според него, бъдещето е в моноклоналните антитела. "Вече има фирми, които са предложили на пазара моноклонални антитела и то комбинации, които ако се поставят на човек в рамките на една година, той е защитен от циркулиращите щамове. Това е изграждане на пасивен имунитет и се предвижда за прилагане при хора, които са противопоказни за ваксиниране, които са в тежък имунен дефицит или в момента са на терапия, подтискаща имунитета им. С такива антитела беше лекуван бившият президент на САЩ Доналд Тръмп, който за 2-3 дни напълно се възстанови", припомни той.
Той е категоричен, че третата вълна отминава. "Заболеваемостта с днешна дата на 100 000 души за 14 дни е под 170. Забележете, че само преди около месец бяхме 720. Въпреки тенденцията за спад на заразяването, трябва да продължим с това да не се събират много хора в затворено пространство, да има винаги проветрение и да се носят маски, ако човек контактува с други лица в това помещение. Само британският вариант е регистриран в нашата страна към момента. Националният център активно търси индийския вариант, който е доста обезпокоителен", обясни професорът.
Проф. Кантарджиев предупреди хората, които пътуват често, да всички останали варианти на вируса са в държавите-членки на ЕС и в Турция, въпреки строгите мерки, които се налагат там. Относно българския вариант на COVID-19, проф. Кантарджиев обясни, че молекулярните биолози, които работят в Националния център по заразни и паразитни болести, са открили един вариант при два случая на възрастни жени от свързани домакинства в селище близо до Лом. "Заразените жени вече са живи и здрави, бяха на кислород, но без по-тежки клинични прояви на заболяването", допълни професорът.
По повод ваксинирането на деца с РНК-ваксината на Pfizer-BioNTech, проф. Кантарджиев обясни, че е доказано, че тази ваксина е безвредна за младите.
"В момента, когато бъде сменена кратката характеристика на ваксината на Pfizer-BioNTech, а това е евангелието на всяко лекарство и на ваксината, когато се смени и се каже деца от 12-годишна възраст могат да бъдат имунизирани, ваксините могат да се прилагат и в нашата страна. На този етап - не", допълни проф. Кантарджиев.
За руската ваксина "Спутник V" проф. Кантарджиев обясни, че тя не е от най-изпитваните ваксини, въпреки че милиони хора са ваксинирани с нея и отзивите са добри. "Моето мнение е, че всяка изпитана ваксина, която действа добре, е добра за обществото", допълни той.
Според него, както е по закон, би трябвало служебният здравен министър да продължи да отговаря за работата и решенията на Националния оперативен щаб за коронавируса.
Той е категоричен, че витамин Д намалява с 15% тежестта на заболяването и с 15% възможността на заразяване. Затова сега, когато има слънце, 15 минути с къси ръкави и къси панталони на майското слънце са достатъчни кожата ти да произведе витамин Д, каза в заключение професорът.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.