Рекорден брой оздравели от Covid-19 за 1 ден (данни за пандемията)
Рекорд в броя на оздравелите от коронавируса Covid-19 в световен мащаб за 1 ден е отчетен за 12 май. По данни на worldometers, през вчерашния ден от вируса са се излекували 70 891 души. Досегашният рекорд в този показател бе отчетен на 24 април, когато оздравяха 67 440 души.
С това броят на оздравелите от коронавируса по света надхвърля 1,6 милиона души.
В световен мащаб до момента има потвърдени почти 4,3 милиона положителни проби и общо над 292 000 смъртни случая от усложнения, свързани с коронавируса Covid-19. За изминалия ден са регистрирани 85 312 нови зарази, което е покачване с повече от 10 000, спрямо отчетените 74 193 на 11 май.
В критично състояние се намират малко над 46 000 души или 2% от активно болните в момента.
САЩ остава най-засегнатата страна в света с отчетени над 1,4 милиона случая на коронавируса и повече от 83 000 жертви. На 12 май страната обяви лек ръст при новозаразените, които бяха 22 802, в сравнение с 18 196 на 11 май. Броят на смъртните случаи през вчерашния ден също нарасна до 1 630 от 1 008 на 11 май.
В Русия регистрираха лек спад при новите зарази на 12 май, като страната отчете 10 899 новозаразени, спрямо рекордните 11 656 на 11 май. За сметка на това страната отчете рекордните за нея 107 смъртни случая на 12 май.
Бразилия също регистрира ръст при новите зарази и починалите за денонощието на 12 май с 8 459 потвърдени случая, спрямо 6 444 на 11 май и 779 жертви, спрямо 502 на 11 май. Общо потвърдените положителни проби от Covid-19 там са над 178 000, а броят на починалите от усложнения от вируса надхвърля 12 000 души.
Ситуацията в Катар продължава да ескалира, след като страната регистрира рекорден брой новозаразени на 12 май - 1 526 души. Тенденцията за покачване броя на новозаразените за денонощие през последните дни върви нагоре. Там са потвърдени общо малко над 26 000 случая на Covid-19 и едва 14 смъртни такива.
Какво ново за пандемията и битката с нея?
Изкуствен интелект (AI) може да предвиди дали човек е заразен с Covid-19 без тестване, съобщиха изследователи от King's College в Лондон.
Новата AI диагностика прави изчисленията въз основа на редица симптоми, които човек изпитва. Според изследователите технологията ще помогне да се идентифицират тези с COVID-19 в популации, в които има ограничен брой тестове за наличие на вируса.
Моделът AI използва данни от приложението COVID Symptom Study, за да прогнозира наличие на инфекция от COVID-19, като сравнява симптомите на хората и резултатите от традиционните тестове за COVID.
Лекари утичниха, че Covid-19 не е просто респираторна болест. Вирусът засяга цялото тяло.
Въпреки, че е обозначен като респираторен вирус, коронавирусът засяга и други органи в човешкото тяло. Едно от най-притеснителните е "нападението му" върху лигавицата на кръвоносните съдове, което от своя страна причинява неестествено съсирване на кръвта.
Той може също да причини многосистемна органна недостатъчност.
Освен това може да доведе до свръхреакция на имунната система на децата.
Може и да доведе до "Covid пръсти на краката". Този симптом е неизвестен за момента, а пациентите, които го изпитват съобщават за червено или лилаво подуване на пръстите на краката. Възможно е малките кръвни съсиреци, свързани с Covid-19, да го причинят, казаха лекарите.
Британският премиер Борис Джонсън съобщи днес за починали 144 здравни и 131 социални работници, общо 275 души, чиято смърт е свързана с Ковид-19
Смъртните случаи от Ковид-19 в Обединеното кралство до момента са над 40 000, което е най-големият брой в Европа.
Великобритания е най-засегнатата от коронавируса страна в Европа, като смъртността ѝ достига 14,4% - третата най-висока след тези в Белгия и Франция. Там са констатирани вече над 230 000 положителните проби от вируса.
Кои са най-обещаващите терапии за лечение на Covid-19?
Над 150 различни лекарства за лечение на коронавируса се изследват по целия свят. Повечето са прилагани в други области и за други заболявания медикаменти.
Изследват се три основни подхода:
1) Антивирусни лекарства, които влияят директно върху способността на коронавируса да се разпространява в тялото
2) Лекарства, които могат да успокоят имунната система - пациентите се разболяват сериозно, когато имунната им система реагира свръхбурно и започне да причинява увреждания на организма
3) Антитела или от кръвта на оцелелите, или направени в лаборатория, които могат да атакуват вируса при носителите му
Последните клинични проучвания на съставката remdesivir, с която се прави антивирусно лекарство, първоначално разработено за лечение на ебола, бяха окуражаващи.
Американският национален институт по алергия и инфекциозни болести (NIAID) установи, че remdesivir е съкратил продължителността на симптомите от 15 до 11 дни. В опитите са участвали 1 063 души в болници по целия свят. Някои от тях получават лекарството, а други получават плацебо лечение.
Д-р Антъни Фаучи, който ръководи NIAID, заяви, че съставката има „ясно изразен положителен ефект в намаляването на времето за възстановяване“.
Въпреки че ремдезивирът може да помогне за възстановяване и евентуално да предотврати интензивно лечение, тестовете не дават ясна индикация дали може да предотврати смъртта от Covid-19.
Смята се, че антивирусните лекарства могат да бъдат по-ефективни в ранните етапи, а имунните лекарства по-късно при заболяването.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.