Защо COVID-19 покосява повече мъже, отколкото жени?

Политика за бисквитки

В цял свят обществото и учени продължават да търсят отговори на въпроса защо мъжете по-често стават жертви на COVID-19 от жените.

В Италия и Китай мъжете, починали от коронавируса, са над 2 пъти повече от жените, починали от вируса. В Ню Йорк мъжете представляват 61% от смъртните случаи. В Австралия също се оформят подобни резултати.

Австралийският генетик Дженифър Грейвс обяснява, че отговорът се крие в съчетание от генетични, хормонални фактори и особености на имунната система и нейното поведение, съобщи Sciencealert.

Като за начало трябва да е ясно, че почти всяка болест протича по различен начин при двата пола.

Една от важните промелниви за смъртността на коронавируса е възрастта. Но тя не може да обясни половите различия, защото смъртността при мъжете е по-висока във всички групи от 30 до над 90-годишни. Освен това жените живеят средно с 6 години повече, така че сред заболелите има повече по-възраснтни жени.

Друг фактор са придружаващите заболявания и в частност кардиологични проблеми, диабет и ракови заболявания. Всички тези заболявания са по-често срещани при мъжете, отколкото при жените, което е един от основните фактори за по-висока смъртност при тях, смята Грейвс.

Освен това мъжете и жените са биологично различни. Половото различие се определя от половите хромозоми, които при мъжете са XY, a при жените XX. Y-хромозомата може да се окаже "токсична", според австралийската лекарка, тъй като губи способностите си с възрастта, произвеждайки негодни ДНК клетки. Това може да се окаже от решаващо значение при справянето с болестта при по-вързрастните мъже. Естрогенът при мъжете също е в по-ниски нива, отколкото при жените, а той предпазва от редица болести, включително, свързани със сърцето и сърдечно-съдовата система. Все пак, трябва да се отбележи, че и този фактор отпада при жените в менопауза, когато нивата на естроген чувствително намаляват с напредването на възрастта.

Тестостеронът при мъжете ги подтиква към по-рискови действия като пушене, пиене на алкохол и нездравословно хранене. В Китай например повече от 50% от мъжете пушат, за сметка на едва 2% от жените, което със сигурност допринася за разликата в смъртността между половете.

Освен това наличието на две X хромозоми при жените им дава възможност при мутация на една от двете Х хромозоми, другата да послужи като "резервна". При мъжете този вариант просто липсва.

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
10 цитата за живота от Брус Лий
Жечо Станков: Договорът за 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде подписан до края на 2026 г.
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Отравяне с гъби погуби руски журналист, разкрил връзката на Путин с гимнастичката Алина Кабаева
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%