10 крачки към спокойно бъдеще

10 крачки към спокойно бъдеще

10 крачки към спокойно бъдеще

Планетата ни прегрява – ледниците се топят, морското равнище бавно, но неумолимо се повишава, а екстремни природни явления – суша, урагани, наводнения се случват все по-често. Всички те имат нещо общо, посочват от Световната продоволствена организация към ООН – FAO: 1) от тях най-много страда най-бедното население на света, голяма част от което се занимава със селско стопанство и му е все по-трудно да отглежда продоволствие; 2) в резултат, под заплаха е изпълнението на глобалните цели за изкореняване на глада към 2030 година.

 Добрата новина е, че всеки от нас, с няколко прости ежедневни стъпки може да помогне в общата битка с климатичните промени, казват от FAO и посочват 10 лесни и практични стъпки за полезна промяна в ежедневните ни навици с принос за спокойното бъдеще на планетата и човечеството!

1. Не разхищавайте водата

Вместо вана, вземайте кратък душ в рамките на 5-10 минути. Изключвайте течащия кран, докато си миете зъбите. Само при този, наглед нищо и никакъв като времетраене дневен ритуал, при отворен кран се изразходват 6 литра вода, а при затворен – по-малко от литър.

Не отлагайте и отстраняването на течове по водопроводната инсталация. Годишно, от един повреден кран например, се губят около 11 хиляди литра вода.

2. Разнообразете храненето си

Опитайте поне веднъж седмично да не ядете изобщо месо. За производството на месо се изразходват повече природни ресурси, особено вода, отколкото за отглеждането на зеленчуци. 

3. Пазете чисти почвите и водите

Не хвърляйте отпадъци безразборно. Избирайте битови почистващи препарати, бои и пр., които не съдържат хлор и други силни химикали. Това е вашият принос в намаляване на замърсяването на водите и деградацията на почвите.

4. Ценете плодовете на земята

Често, неугледни плодове и зеленчуци биват изхвърляни, защото просто не отговарят на изискванията за външен вид. А всъщност, ябълките, нападали под дървото в градината на баба ви са поне толкова вкусни, ако не и повече от добре излъсканите продукти в магазина.

5. Не позволявайте етикетите да ви мамят

Има голяма разлика между маркировката „Да се употреби до” и "Годен до". Ако става въпрос само за няколко дни разлика в указания срок, продуктите могат да бъдат използвани при маркировка "Да се употреби до". Маркировката "Годен до" указва крайният срок, след който продуктът вече не е безопасен. Проверявайте внимателно, преди да изхвърляте.

6. Ограничавайте използването на пластмаса

Купувайте стоки с минимална опаковка, пазарувайте с ваша торбичка за многократна употреба. Използвайте многократни бутилки за вода и чаши за кафе.

7. Съхранявайте правилно продуктите

Когато подреждате продуктите по рафтове в шкафове или в хладилника, поставяйте отпред купените по-рано, а зад тях – купените по-наскоро. След отваряне на опаковката, използвайте за съхраняване на съдържанието плътно затварящи се контейнери, за да запазите свежестта на продуктите и да не позволите да бъдат нападнати от насекоми.

8. Отнасяйте се грижливо към храната

Ако сте приготвили твърде много храна, не бързайте да изхвърляте излишното! Замразете я за друг ден или я използвайте за приготвяне на друго блюдо. Когато сте в ресторант, водете се от принципа "По-добре по-малко, но по-хубаво."

9. Снабдявайте се с местна продукция

Така не само ще имате по-голяма гаранция, че продуктите са пресни, но и ще подкрепите местните производители и ще способствате за намаляването на т.нар. екологични следи, благодарение на това, че на транспортните средства за доставка няма да им се налага да изминават големи разстояния.

10. Изхвърляйте отпадъците разумно

Поинтересувайте се как да се избавяте без вреда за околната среда от битови предмети, които не бива да се хвърлят в общия контейнер на улицата – батерии, бои, мобилни телефони, битова техника, химические вещества, автомобилни гуми и пр. Те нанасят сериозни вреди на околната среда, особено ако попаднат във водните системи.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ