Девствените гори изчезват все по-бързо

Девствените гори изчезват все по-бързо

Между 2014 и 2016 година старите първични гори са губили всяка година площ от 90 000 кв. км, колкото е територията на Австрия. Изчезването на девствените гори се ускорява от начало на века според проучване, представено на конференция в Оксфорд. Въпреки частичните усилия, близо 10% от старите гори на планетата са загинали или са били изсечени след 2000-та според анализа на сателитните снимки, съобщава Франс прес.

Това значи, че над 200 кв. км гори са изчезвали всеки ден през последните 17 години. "Намаляването на девствените гори е световна трагедия, защото унищожаваме систематично ключов елемент от стабилността на климата", коментира Франсис Сеймур, експертка в Института за световни ресурси.

"Горите са единствената сигурна, естествена, доказана и финансово достъпна инфраструктура за преработване на въглерода. Те имат решаваща роля за биоразнообразието, качеството на въздуха и вода и от тях пряко зависи животът на около 500 млн. души.

Понятието „див горски пейзаж“, който включва също влажните зони и прериите, дефинира отсъствието на човешка дейност на площ от най-малко 500 кв. км. Т.е. там няма пътища, активно земеделие, мини, жп линии. През 2017 г. около 11,6 млн. кв. км гори на планетата отговорят на критерия за девствени гори.

Много държави са на път да изгубят напълно дивите си горски територии през следващите 15-20 години, предупреждава Питър Потапов от университета в Мериленд, който ръководи проучването. Със сегашното темпо старите гори на Парагвай, Лаос и Гвинея ще изчезнат до 2030 г., а в Централна Африка, Никарагуа, Мианмар, Камбоджа и Ангола – до 2040 г. Тогава вече няма да съществуват зони, които могат да се определят като първични гори.

Основните виновници за обезлесяването са различни: в тропическите това са земеделието и сечта, в Канада и САЩ - пожарите,  мините и сондажите – в Русия и Австралия.

В сравнение с периода 2000-2013 Русия е губила средно 90% повече гори през всяка година между 2014 и 2016. За Индонезия числото е 62%, в Бразилия - 16%.

Данните са резултат от анализа на сателитни снимки, сравнени с други изследвания между 2008 и 2013 г. Изображенията с висока резолюция позволяват да се види ускоряването на процеса, дължащо се на човека и на фрагментирането на девствените гори, отбелязва Потапов.

Учените поставят под съмнение ефективността на системата за устойчива горска сертификация на Съвета за стопанисване на горите (Forest Stewardship Council, FSC).

Създадената през 1994 г. международна организация популяризира "социално полезното управление на горите“ и сертифицира използването им. Около половината от девствените горски пейзажи обаче, получили сертификат за концесия от FSC, са били загубени между 2000 и 2016 г. в Габон и Република Конго според новите данни. В Камерун 90% от наблюдаваните от FSC гори са изчезнали. FSC не е инструмент за предпазването на девствените гори, обобщава Потапов.

От друга страна, Програмата на ООН за развитие (ПРООН) и няколко неправителствени организации, обединени от инициативата Nature4Climate призоваха вчера за повече инвестиции в горското стопанство и използването на земята – според тях „забравен сектор“ в борбата срещу климатичните промени. Те настояват да се ограничи преобразуването на гори в земеделска земя, да започне ново залесяване и подобряване на управлението на горите и да се възстановят екосистемите като начин да се засили капацитетът на почвите да абсорбират и задържат въглерода.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ