Глобалното затопляне: мъжките костенурки в Австралия изчезват
Преобладаваща част от зелените костенурки на север от Големия бариерен риф в Австралия са женски и това е свързано с повишаването на температурите, което влияе при определянето на пола по време на инкубационния период на яйцата.
Фактът, че повечето от 200-те хиляди зелени костенурки са женски може да застраши популацията, една от най-значителните в света, предупреждават учените в статия, публикувана в специализираното Current Biology.
Учените отдават еволюцията при костенурките на климатичните промени.
На север и на юг от Големия бариерен риф съжителстват две генетично различни популации.
Ендокринологичните и генетичните тестове показали, че костенурките, родени на най-горещите плажове на север от рифа, 99,1% от младите и 86,8% от възрастните са женски.
Пропорцията е значително по-малко при костенурките, излюпени в по-студените води на юг от рифа.
Зелените костенурки в района са създавали основно женски екземпляри през последните 20 години, отбелязва Майкъл Янсен, биолог в Американската агенция по океанология и атмосфера.
Случващото се с кораловите рифове и свързаните с тях екосистеми, сочи, че те са на „първата линия“ на климатичните промени, коментира Дърмот О’Горман, директор на Световния фонд за природата в Австралия.
Учените вече знаят пред какво са изправени и могат да предложат мерки, продължава той. Едно от решенията е да се поставят гигантски слънчеви чадъри на плажовете, където се излюпват най-големите популации на редките костенурки, за да се понижи температурата в гнездата и да се увеличи броят на мъжките екземпляри.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.