Концентрацията на СО2 във въздуха е като през Плейстоцена
Концентрацията на CO2 (въглероден двуокис) в атмосферата е надхвърлила символичното ниво от 400 ppm (части на милион въздушни молекули) през 2016 г. и е достигнала средно 403,3 ppm с повишение от най-малко 1% за последната година. Това съобщава в бюлетина си Световната метеорологична организация, която алармира, че такова ниво на въглеродния двуокис не е достигано на Земята от 3-5 млн. години, когато температурите са били с 2 до 3 градуса по-високи от съвременните.
Концентрацията се дължи на емисиите на СО2 в резултат на човешката дейност и обострянето им от климатичния феномен Ел Ниньо, заради който настъпва засушаване, почвите и горите в екваториалните зони поглъщат по-малко въглероден двуокис.
Рекордното ниво на се обяснява с две причини: въпреки международните преговори, емисиите парникови газове продължават да нарастват до много високи нива – около 50 млрд. тона въглероден двуокис годишно заради изгарянето на въглеводороди и преките емисии на парникови газове от живите същества на планетата. Тези емисии имат дългосрочен ефект, тъй като въглеродният двуокис остава около 1 век в атмосферата, преди да бъде абсорбиран от растенията или разграден от химичните процеси в атмосферата, поясняват учените.
Заради това нивото на CO2 в атмосферата продължава да расте. То е сравнимо с периода на средния Плиоцен на Земята преди 3 до 5 млн. години, когато температурите са били с 2-3 градуса над сегашните и когато са се топили ледовете на Гренландия и Западна Антарктида, сравнява международната организация. В онзи период нивото на моретата е било с 10-20 метра над сегашното.
Според изследователите изхвърлянето на СО2 през 2016 е най-силното за последните 800 хил. години. Те подчертават, че от 1900 г. радиационното въздействие се е увеличило с 40%.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.