Технологията, която привлича най-много зелени инвестиции днес
Инвеститорите смятат за изключително обещаващо получаването на "зелена" енергия в резултат на термоядрен синтез, като виждат в него най-перспективната към момента възможност за спасяване на планетата от глобална екологична катастрофа. Само през миналата година, в тази технология са били инвестирани 300 милиона долара, а САЩ възнамеряват да отделят 4,7 милиарда долара за нейното развитие, пише Bloomberg.
Става дума за същата тази технология, на базата на която в миналото са създавали водородни бомби. Сега тя е в основата на производство на „зелена“ енергия. Инвеститори, сред които и големите петролни и газови гиганти като ENI, Cenovus, Chevron, активно влагат средства в нея.
Така например, базираната в Калифорния компания за термоядрена енергия TAE Technologies събра 130 милиона долара през тази година. А британското предприятие First Light Fusion привлече миналата година около 25 милиона долара за създаване на термоядрен реактор. С подкрепата на Джеф Безос канадската компания General Fusion планира да построи термоядрена електроцентрала във Великобритания, която трябва да заработи до 2025 г.
Темата за термоядрения синтез предизвика такъв шум, че федералното правителство на САЩ отпусна 4,7 милиарда долара за развитието на нови технологии и свързаните с тях научни изследвания. От тях 1,5 млрд. долара са заделени за международния експериментален термоядрен реактор ITER. Цената на проекта е 25 милиарда долара, 35 държави работят по него. Разработката на реактора е финализирана миналата година, а самото изграждане на реактора вече е готово на 70 процента.
През февруари 2021 г. Националната академия на науките на САЩ публикува доклад, препоръчващ Министерството на енергетиката и частният сектор да произвеждат чисто електричество от експериментална термоядрена инсталация през 2035-2040 г. Учените обаче все още не са доказали, че по време на термоядрена реакция се произвежда повече енергия, отколкото се абсорбира.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.