Въглеродните емисии на Amazon нараснали през 2020 г., въпреки глобалния спад

Въглеродните емисии на Amazon нараснали през 2020 г., въпреки глобалния спад

Въглеродните емисии на Amazon нараснали през 2020 г., въпреки глобалния спад

Въглеродните емисии на американския технологичен гигант Amazon са нараснали с 19% през 2020 г., въпреки че пандемията от COVID-19 доведе до рязък спад в глобалните нива на карбоновия отпечатък, пише Си Ен Би Си.

В годишния си доклад за устойчивостта компанията на Джеф Безос съобщи, че чрез дейността си е емитирали еквивалента на 60,64 млн. метрични тона въглероден диоксид през 2020 г. През 2019 г. компанията е емитирала 51,17 млн. метрични тона въглероден диоксид.

Пандемията от COVID-19 принуди много хора да останат по-домовете си, като това доведе до спад на глобалните емисии на парникови газове. Глобалните въглеродни емисии са се свили с около 7% през 2020 г. спрямо предходната година, регистрирайки най-големия си спад, откакто се води статистика.

От Amazon обясняват, че емисиите на компанията са се увеличили през миналата година заради големия ръст на бизнеса на компанията, подкрепен от онлайн търсенето на стоки – оот предпазни маски и дезинфектанти до хранителни стоки и консумативи за офиса. За 2020 г. Amazon отчете рекордни приходи от 386 млрд. долара.

Въпреки че общият обем на емисии на компанията е нараснал, Amazon е успяла да ограничи въглеродния си интензитет с 16% през 2020 г. Този показател измерва еквивалента на въглероден диоксид, свързан с всеки долар от брутните продажби на стоки.

„Това свиване на въглеродния интензитет олицетворява ранния напредък по плана ни за декарбонизиране на нашите операции, докато продължаваме да растем като компания.“, коментираха от Amazon.

Компанията представи своя ангажимент за климата през 2019 г., като според плана Amazon трябва да стане въглеродно неутрална до 2040 г. Миналия юни от фирмата заявих, че очакват тя да разчита само на чиста енергия за операциите си до 2025 г. Това е с 5 години по-рано от целта, заложена в ангажимента от 2019 г.

 

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ