Забавянето на течението Гълфстрийм притеснява учените
Учени предупредиха, че течението Гълфстрийм, което пренася топли води към Европа и Северна Америка, отбелязва драстично забавяне през последните 50 години, предаде британският „Гардиън“, цитирайки публикация в научното списание „Нейчър".
Течението, което носи топла атлантическа вода към северния полюс, където тя се охлажда, потъва до дъното на океана и се връща на юг, е основният фактор заедно с атмосферата, който определя климата в северното полукълбо. Неговото отслабване може да доведе до сериозни последици, като много учени свързват температурните аномалии в Европа през последните няколко години именно с тези промени.
Според последните изследвания, Гълфстрийм е отслабнал с 15% от 1950 г. насам, заради топенето на ледовете в Гренландия и затоплянето на океаните, което от своя страна намалява плътността на морската вода.
Мащабите на това забавяне са огромни, като количеството топла вода, което вече не достига до Атлантическия океан, се равнява на 15 реки с водния обем на Амазонка или на 3 милиона кубически метра вода в секунда. Подобно отслабване не е имало през последните 1600 г., което представлява максималния период, който учените са изследвали до момента.
Колапсът на течението би означавал много по-малко топлина, достигаща до Западна Европа, което ще доведе до много тежки зими на континента, сценарии, представен в най-екстремната си форма във филма „След утрешния ден". Подобни климатични промени в миналото са били съпътствани и с мащабно унищожение на дълбоководни екосистеми.
Професор Стефан Рамсторф от Университетът в Потсдам, който ръководи няколко от новите изследвания на Гълфстрийм, казва, че договореното през 2015 г. Парижко споразумение за климата дава известна доза надежда, че ситуацията ще се подобри.
„Ако можем да ограничим покачването на световната температура до под 2 градуса по Целзий, каквато е целта на Парижкото споразумение, мисля, че ще намалим до минимален риска да преминем точката, от която няма връщане“, добавя Рамсторф.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.