Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Без държавна гаранция и задължения за покупка на енергията при сделка за АЕЦ „Белене”
Правителството води преговори с евентуален купувач и инвеститор за АЕЦ „Белене” само ако той не поиска гаранции за задължително изкупуване на енергията, която се произвежда от централата. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов на днешното правителствено заседание
Борисов подчерта, че няма да се позволи да се издаде и държавна гаранция - т.е. държавата да се задължи с каквото и да било плащане по тази сделка.
По думите му България може да участва в съвместно дружество едва след като се отпишат активите от Националната електрическа компания като държава, и то в рамките на това, което страната ни е похарчила до момента за ядрената централа.
Борисов допълни, че с настоящия мораториум за строителство за АЕЦ „Белене” държавата няма мандат да провежда каквито и да било преговори с бъдещи инвеститори за централата.
„Трябва ли да стоим, за да се харесаме на едни или други и милиарди оборудване да унищожим”, попита той.
Според премиера държавата вече си е извела нужните поуки, когато има задължително изкупуване на електроенергия, давайки за пример американските централи. По думите на Борисов в момента има стока и площадка, в която българският данъкоплатец е вложил над 3,5 млрд. лева. Ако не бъдат взети някакви мерки, това оборудване ще се обезцени с времето.
Бойко Борисов изтъкна, че има интерес от много държавни и частни компании от различни държави, но за да се започнат преговори, трябва да има мандат за воденето им. Той допълни, че държавата трябва да се отнася с оборудването като добър стопанин. Освен това, въпреки че беше удължен животът на реакторите V и VI на АЕЦ „Козлодуй”, след време може да има натиск да бъдат затворени.
„Представете си днес енергийната система да остане без 2000 мегавата. Да остане само на въглищата и на зелената енергия”, може след 10 години да се внася електроенергия, каза Борисов. Той допълни, че за въглищната енергия дори се води война в Брюксел да бъде удължен животът на централите от Маришкия басейн.
Премиерът посочи, че хипотезата, която самият той дори твърдял - че реакторите не са готови и са много скъпи, се е оказала невярна.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.