ЕК ни дава 7 седмици за анализ на ангажиментите, предложени от Газпром

ЕК ни дава 7 седмици за анализ на ангажиментите, предложени от Газпром

България ще анализира в срок от седем седмици ангажиментите, предложени от „Газпром” на Европейската комисия (ЕК), съобщиха от Министерството на енергетиката.

Вчера ЕК отправи покана към всички заинтересовани страни да предоставят становища относно представените от „Газпром” ангажименти в отговор на опасенията за конкуренцията на газовите пазари в Централна и Източна Европа.

Газовите дружества и Министерството на енергетиката в България към настоящия момент се запознават с предложенията за поемане на задължения от страна на „Газпром”. Българската страна разполага със седем седмици, в които да изрази становище относно предложените мерки, като би искала да е сигурна, че обявените ангажименти действително ще отстранят всички съмнения на ЕК за извършени нарушения от страната на „Газпром”.

Процедурата на предстоящите консултации дава две възможности. Едната е ЕК да приеме предложенията, направени от „Газпром”, така както те са формулирани в момента. Другият вариант е обявените мерки да бъдат изменени, ако постъпят съответни предложения от заинтересованите държави. Българската страна си запазва правото допълнително да коментира финалния вариант на ангажиментите, които „Газпром” предлага да поеме, посочват още от министерството.

Какво предложи „Газпром”

  • Руският енергиен холдинг предлага възможност за нови договорни отношения, съгласно които българските клиенти да плащат конкурентна цена и да поискат предоговарянето ѝ, ако тя се отклонява от референтните цени в Западна Европа, включително цените на конкурентните газоразпределителни възли. Такива ревизии на цените в договорите би трябвало да може да се правят по-често и да се изясни в какви моменти да се извършват.
  • „Газпром” се ангажира да не иска обезщетения от българските си партньори по "Южен поток" заради прекратяването на проекта. Това не засяга въпроса дали тези претенции биха били въобще валидни. Такъв е компромисът, предложен от руската компания по подозренията на еврокомисията, че се възползва от господстващото си положение на пазара за доставки на газ, за да придобие предимства, свързани с достъпа до газовата инфраструктура или с контрола върху нея.
  • „Газпром” предлага да отстрани всички договорни пречки пред свободния пренос на газ в България и още 7 страни, както и да предприеме конкретни действия за по-доброто ценообразуване и интегриране на тези пазари.
  • Дружеството се ангажира за премахване на сегментацията на пазара да отстрани всички преки и непреки договорни ограничения, които възпрепятстват клиентите му да препродават в чужбина закупения газ или правят тази препродажба икономически по-непривлекателна за клиентите.
  • „Газпром” се ангажира и да направи промени в съответните договори, така че да предостави на българския оператор на газопреносната инфраструктура контрол над трансграничните потоци на газ и да улесни сключването на споразумения за междусистемно свързване между България и съседните ѝ държави от ЕС, по-специално Гърция.
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ