„Булгаргаз“: Ако гръцката газова връзка не заработи в срок, рискуваме огромни санкции

„Булгаргаз“: Ако гръцката газова връзка не заработи в срок, рискуваме огромни санкции

Очакваме газовата връзка Гърция-България да се въведена в експлоатация без повече забавяне, най-късно на 01.07.2022 г., за да може да получава количествата газ по Договора в пълен обем, заявяват от „Булгаргаз“.

В случай на поредно забавяне в изграждането на газопровода IGB, ще бъде необходимо спешно провеждане на преговори с решителна подкрепа на политическо ниво за ново удължаване на временните договорености за доставка на природен газ от Азербайджан, докато бъде завършена газовата връзка Гърция-България, допълват от дружеството.

От там посочват, че временните договорености за доставка с азерската страна изтичат на в края на юни тази година и в случай, че газопроводът IGB не бъде въведен в експлоатация до тогава, отново ще възникне рискът азерската компания да активира наказателната клауза по Договора и да усвои предоставената от „Булгаргаз“ ЕАД и „Български енергиен холдинг“ ЕАД банкова гаранция в значителен размер.

След като към началната дата на доставките от Азербайджан на 31.12.2020 г. газовата връзка Гърция-България не беше изградена, „Булгаргаз“ е бил поставен в положение не само да не може да получава газ съгласно Договора, но и да заплаща санкции по наказателна клауза. „Булгаргаз“ ЕАД нямаше друг избор освен да преговаря с азерската страна и да търси най-доброто възможно временно решение", припомнят от дружеството.

Те допълват, че българските институции са успели да се договорят с азерския доставчик „Булгаргаз“ временно да получава газ на друг газопровод, през гръцката газопреносна мрежа на ДЕСФА до 30.09.2021 г. "След поредното отлагане на пускането в експлоатация на газопровода IGB, ние отново бяхме поставени в положение да преговаряме за съгласие от азерската страна за удължаване на временните договорености до 30.06.2022 г.

"Сключените споразумения са изцяло в интерес на българската страна. С подписването им се изключва възможността азерската страна да активира наказателна клауза по Договора, отчитайки липсата на договорното трасе за доставка през газопровода IGB. В случай че такива временни споразумения не бяха подписани, „Булгаргаз“ ЕАД щеше да заплаща санкции в размер на десетки милиона долара месечно по наказателната клауза, равни на стойността за договорените количества, без да ги получава", напомнят от дружеството.

Всяко отлагане на въвеждането в експлоатация на газопровода IGB поставя „Булгаргаз“ и България във все по-неблагоприятна позиция в евентуални нови преговори за доставка на алтернативния газопровод с азерската компания.

 

И до днес, „Булгаргаз“ ЕАД не е информирано от проектната компания, изграждаща IGB, кога точно ще бъде готова гръцката газова връзка, заявяват още от Булгаргаз.

 

 

Ключови думи

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Канцлерът Мерц очаква САЩ да освободят германското подразделение на „Роснефт“ от санкции
Ще плащаме ли „такса водомер”, без дори да ползваме вода?
Бързото ранно разпространение на птичи грип в Европа поражда опасения от нова криза
Гърция предоставя на концесии за природен газ четири блока край Пелопонес и Крит
Продажбата на активи на „Лукойл" ще става след решение на МС при одобрение от ДАНС
Лидерите на страните от ЕС са направили първа крачка към използване на замразени руски активи в полза на Украйна
Anthropic и Google Cloud сключват мащабна сделка за AI чипове
Инвеститорите използват наръчник от дотком ерата, за да избегнат рисковете от AI балон