Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цената на алуминия достигна $3000/тон за пръв път от 13 години
Цената на алуминия скочи този понеделник, достигайки 3000 долара за тон за първи път от тринадесет години, почти двойно повече от цената му през 2020 г. Страхът от евентуален недостиг повиши цената на метала с 15% от август, докато търсенето продължава да расте по целия свят. Увеличението ще засегне строителния сектор и промишлеността, но и производството на екологични технологии като слънчеви панели и електрически автомобили, пише cincodias.elpais.com.
Много фактори оказват влияние върху повишаването на цената на метала. Производството на алуминий в Китай, което представлява около 57% от общия обем в света, е засегнато от новите екологични политики. Правителството на Си Дзинпин притиска замърсяващите компании да намалят емисиите и да спестят енергия до 2060 г. Трябва да се отчете, че при производството на алуминий в атмосферата се отделят големи количества катран, серен диоксид и флуораминови пари в допълнение към изискването за голяма консумация на енергия.
Превратът в Гвинея също повиши тревогите на пазара. Тази страна е вторият по големина производител на боксит, един от основните източници, от които се добива алуминий, така че парализата на нейния износ може да повлияе дълбоко на световните доставки.
През септември 2020 г. цената на тон беше около 1700 долара за тон, което означава, че за по-малко от година стойността му се е увеличила почти двойно. От друга страна, последната седмица на август цената беше около 2700 долара, което означава, че само за две седмици цената й се е увеличила с 11%.
Goldman Sachs прогнозира, че това увеличение ще продължи през следващите пет години. През август неговите анализатори предупредиха, че глобалният стремеж към създаване на икономика с нулеви емисии ще продължи да повишава цените на суровините, особено тези, необходими за разработването на нисковъглеродни технологии. Специалистите подчертават, че алуминият е "парадокс", защото е необходим за създаването на слънчеви панели и електрически превозни средства, но производството му генерира 2% от общите глобални емисии.
Леката природа на алуминия го прави идеален за изработване на рамки на електрически автомобили като Tesla Model 3, както и за присъствие в техните батерии и корпуси на двигатели. Смята се, че около 250 килограма от минерала се използват за производство на среден електрически автомобил, така че увеличаването на цената му може да повиши производствените разходи.
Повишаването на цените може да засегне и големи програми за възобновяема енергия. Металът е от съществено значение за сектора на слънчевата енергия, тъй като се използва в повечето компоненти на панелите и в опорите, където те са поставени. Неговата устойчивост на корозия, лекото тегло и ниските разходи за поддръжка направиха възможно да се преодолеят ограниченията, които производството на стомана представи през предходните десетилетия, но недостигът му може да повлияе на цените или обема на производството.
Според Moody's цените на алуминия ще продължат да растат поне до средата на 2022 г. Goldman Sachs отива още по-далеч и прогнозира, че цената му няма да се стабилизира до 2025 г., когато цената му ще бъде около 3500 долара за тон.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.