ЧЕЗ: Не очакваме спиране или връщане на сделката

ЧЕЗ: Не очакваме спиране или връщане на сделката

ЧЕЗ: Не очакваме спиране или връщане на сделката

Чешката държавна компания ЧЕЗ е напълно убедена в способността на “Инерком“ да плати активите и да управлява добре електроенергийното дружество.

Това заяви за БНР говорителят на компанията Алис Хоракова.  "Всички компании, включени в процеса по продажбата, преминаха през проверка за изпълнението на критериите, която беше направена от ЧЕЗ. Също така, банките, които са ангажирани в процеса, направиха свои проверки, както изисква законодателството. Надзорният съвет на ЧЕЗ получи няколко независими доклада, свързани с плащанията на “Инерком“", каза Хоракова. Тя също не пожела да назове цената на сделката, както и да уточни с помощта на кои финансови институции се извършва.

Хоракова категорично заяви, че сделката ще бъде окончателно приключена, след като българските регулатори и най-вече  Комисията за защита на конкуренцията излязат със съответните становища.

"Цялата процедура преминава според българското законодателство и ние не очакваме спиране или връщане на сделката", отбеляза тя.

Междувременно, както ви информирахме по-рано, Националната агенция за приходите /НАП/ започна проверка по сделката между ЧЕЗ и “Инерком“. Вчера премиерът Борисов съобщи, че ще възложи проверка на сделката на НАП и на ДАНС.

Премиерът Бойко Борисов поиска НАП и ДАНС да проверят случая.

Чешкото издание "Лидове новини" излезе днес с подробен материал за сделката за придобиване на бизнеса на ЧЕЗ от българската компания “Инерком“ и версии за финансирането й.

Почти половината от средствата за закупуването на активите на ЧЕЗ в България са осигурени с кредити, свързани с офшорни фирми, заяви за БНР директорът на "Лидове новини" Веселин Вачков.

"Фирмата купувач - според информацията, която има на разположение Надзорният съвет на ЧЕЗ в Прага, е предложила комбинирано финансиране от няколко източника  - първо, става дума за собствени средства на фирмата, след това за банкови гаранции и накрая  - почти половината от цената, е финансирана чрез кредит от офшорни фирми", допълва той.

Вачков твърди още, че "част от кредиторите по сделката са свързани с международното разследване за укриване на данъци “Парадайз пейпърс“.

Една от офшорните фирми се казва “Ескорт Трейд“ и неин съсобственик е руско-грузински бизнесмен, чието име фигурира например в “Парадайз пейпърс“ (Paradise papers). Със същата фирма е свързана и друга, която е гарантирала един от банковите кредити, разкрива Вачков.

Последва опровержение на твърденията на Вачков от страна на "Инерком".  Няма офшорни фирми, които участват в сделката за ЧЕЗ, нито такива, които да са гаранти по кредити, крайният собственик на дружеството-купувач е Гинка Върбакова, заяви по БНР Милена Стоева - председател на Съвета на директорите на “Инерком-България“ - дружеството-купувач на ЧЕЗ. Тя отново подчерта, че дружеството ще получи финансиране от международна банк, но не може да конкретизира клаузите на договора, защото той е строго конфиденциален.

Процедурата на самия преговорен процес преди сключването на договора за покупко-продажба на акции е водена по чешкото законодателство, по правото на чешката държава. Процедурата понастоящем след сключване на договора, получаване на разрешението от КЗК и финализирането на сделката е по българското право, обясни още Стоева.

Самият договор е сключен и ще се изпълнява по английското право, т.е. ако някоя от двете страни наруши договора, тогава отговорността е по английското право, допълни тя. 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ