ЕС няма да признае газовите електроцентрали за „зелени“

ЕС няма да признае газовите електроцентрали за „зелени“

Инвестициите в топлоелектрически централи на природен газ няма да бъдат признати за „устойчиви“ или „преходни“. Това се предвижда в разпоредби на ЕС, цитирани от Euroactive.

Според документа, за да се класифицира дадена инвестиция като вложение в „устойчива енергетика“, газовите ТЕЦ-ове не трябва да отделят повече от 100 грама въглеродни емисии на 1 киловатчас. В момента обаче нито една подобна инсталация не покрива тази норма. Нещо повече – газовите електроцентрали няма да могат да се класифицират и като „преходна“ технология, която да помогне спада на вредните емисии и постигането на целта за въглеродна неутралност в ЕС до 2050 г.

Новите стандарти, които определят кои инвестиции ще бъдат част от борбата на ЕС срещу климатичните промени, предстои да бъдат обсъдени в следващите няколко седмици.

Това предложение означава, че секторът на газови ТЕЦ ще бъде лишен от милиарди евро, тъй като инвеститорите се стремят да развиват „зелени“ проекти, към които те няма да спадат. По този начин държави с висок дял на въглищни ТЕЦ като Полша ще трябва да преосмислят стратегиите си за трансформация на централите към природен газ. Именно заради това се очаква Полша да отхвърли предложението, когато то бъде обсъждано.

Това най-вероятно ще направят и останалите страни, които през май тази година подписаха обща позиция, озаглавена „Ролята на природения газ в климатично неутралната Европа“, с която се настоява централите на газ да влязат в определението за „зелени“ технологии. Тези държави бяха България, Чехия, Гърция, Унгария, Литва, Румъния и Словакия.

„Към момента газовите централи имат 300-350 грама емисии на киловатчас, което значи, че редица държави ще трябва да преосмислят стратегиите си за енергийните си системи“, коментира Джеймс Уатсън, главен секретар на търговската асоциация Eurogas.

От своя страна екоактивистите изразиха подкрепа за решението. „Газовото лоби най-накрая ще получи отказ на основното си искане“, коментира Ребека Вохан, анализатор на организацията, занимаваща се с проследяване на лобисткото влияние в ЕС InfuenceMap.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ