Фокусът на японския енергиен сектор отново е върху атомната енергетика

Фокусът на японския енергиен сектор отново е върху атомната енергетика

Правителството на Япония потвърди амбициозната си цел за 20 до 22 процента ядрена енергетика до 2030 година, а японската компания Тепко (Tepco) обяви, че иска да започне строителството на нов атомен реактор, предаде Франс прес.

На среща във вторник сутринта министрите одобриха енергиен план до 2050 година.

Според плана се предвижда до 2030 делът на ядрената енергетика да бъде 20 до 22 процента спрямо 25-30 процента преди катастрофата във Фукушима. За възобновяемата енергия се планира дял от 22-24 процента, а енергията от изкопаеми горива (въглища, петрол, природен газ) остава с най-висок дял от 56 процента.

Япония се ангажира да намали с 80 процента емисиите от серен диоксид между 2013 и 2050 година, което изисква сериозни усилия.

Правителството отчита, че една пета от електричеството трябва да се произвежда в атомни централи, които са "необходим ресурс" и водят също така до енергийна независимост.

За да се постигне заложеното в енергийния план съотношение на ядрената енергетика спрямо останалите източници, е необходимо не само да се ползва капацитетът на съществуващите централи (само 6 от тях работят), но и да се построят нови. Япония в момента има 39 атомни централи (спрямо 54 преди инцидента във Фукушима), които ще достигнат максимална възраст за експлоатация преди изтичането на срока, заложен в енергийния план.

"Ще започнем геологично проучване за изграждането на нова централа в Хигашидори (северната част на страната), но не само това - ще разглеждаме и нови мерки за сигурност", каза днес на пресконференция ръководителят на Тепко Томоаки Кобаякава.

"Мислим, че е наше задължение да гарантираме достатъчното снабдяване с електричество и да избегнем спиране на тока, като в същото време спазваме задълженията си след инцидента във Фукушима", заяви Кобаякава.

Проектът за реактор в Хигашидори беше спрян след катастрофата във Фукушима през 2011 година.

Намерението на Тепко да построи нов реактор срещна гнева на противниците на ядрената енергетика, които определят подобна инициатива като неприемлива и то преди да са разрешени последиците на инцидента във Фукушима.

Катастрофата принуди десетки хиляди души да напуснат жилищата си и превърна част от района в необитаем, като ще е необходимо много време, за да бъде преодоляна.

В енергийния план правителството за първи път обяви, че ще предприеме съответните мерки, за да "намали запаса от плутоний" и да успокои американския си съюзник.

Япония разполага с 47 тона плутоний, от които 36 се съхраняват във Франция и Великобритания.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ