Газовата война между Европа и Русия: Тактическите преимущества често се превръщат в стратегически поражения

Газовата война между Европа и Русия: Тактическите преимущества често се превръщат в стратегически поражения

През есента на 2021 г. Европа беше изправена пред безпрецедентна газова и енергийна криза. Само за една година свръхпредлагането на горива, което свали цените, беше заменено от незапомнен дефицит, който удари промишлеността и битовите  потребители. Русия обвинява за ситуацията самите европейци. Ответната реакция на Европа, е че става дума за шантаж от страна на Газпром заради Северен поток 2, както и за  съвпадение на много фактори. Препъникамъкът остават условията за доставка - дългосрочни договори, обвързани с петролния пазар, за които Москва настоява, или борсови покупки. Европа не се отказва от позицията си, дори и на висока цена. Русия също не иска да пропусне момента, но желанието да вземе своето тук и сега я заплашва с поражение на най-перспективния европейски пазар - водородния. Докъде ще стигне Газовият кръстоносен поход и какви са възможните дългосрочни поражения за участниците в него? Отговорите търси руското онлайн издание Lenta.ru в анализа, който следва

Невиждано и незапомнено

Енергийната криза, която обхвана Европа в началото на есента, беше не по-малко изненадваща от падането на цените на петрола до отрицателни стойности през пролетта на 2020 г. - по същия начин никой не очакваше увеличение на цените на газа в Европа до почти 2000 долара за хиляда кубически метра. Последствията от газовия колапс обаче ще бъдат много по-значими от временното препълване на петролни хранилища. Освен това ситуацията все още е твърде далеч от нормализиране.

"Мисля, че най-важното е, че енергийният сектор в Европа не се управлява от професионалисти, които се занимават с енергетика, а от тези, които се занимават предимно с политика. Всички тези тенденции, изявления, директиви, свързани с това, че, казват те, затваряне на въглищни електроцентрали, спиране на газови централи, не бяха подкрепени от истинско балансиране"

Александър Новак, вицепремиер на Русия

Експертите така и не стигнаха до единодушно мнение относно причините за петролния шок. Версиите варираха от провала на сделката ОПЕК +, през пандемията от коронавирус до липсата на капацитет за съхранение. В случая с газа няма нужда да говорим за обща позиция. Всички версии могат да бъдат разделени на три големи групи. В първата попадат най-предпазливите коментари, където причината се нарича ​​"обективни обстоятелства, свързани с безпрецедентни пазарни условия". Представители на втората група обвиняват Москва и по-специално Газпром. А в последната, която включва Русия и нейните поддръжници в Европа, се говори за некомпетентността на европейските чиновници, които сами са виновни за всички възникнали проблеми.Особено активни в обвиненията срещу Русия са Украйна и Полша - страни, през които минават два от четирите съществуващи маршрута за доставки на руски природен газ за Европа. В същото време те остават главните противници на пуска на "Северен поток 2". Киев и Варшава виждат в покачването на цените на газа за Европа дългата ръка на Москва, която се опитва по този начин да постигне максимално скоро сертификация на скандалния газопровод и изваждането му от газовата директива на ЕС, което всъщност ограничава наполовина капацитета за доставка.

Изявленията на Газпром за запълването на първата първата тръба на "Северен поток 2" са директен намек, че Европа може да получи допълнителни обеми само чрез Северен поток 2.

"Изнудването продължава"

Сергей Макогон, Ръководител на украинския оператор на газопреносната система

Миналата седмица украинският президент Владимир Зеленски призова Сената на САЩ да използва нови санкции, за да принуди Русия да прекрати газовия шантаж спрямо Европа. В края на октомври полският премиер Матеуш Моравецки призова Европейската комисия да организира разследване срещу Газпром, тъй като според него руската компания умишлено е постигнала експлозивно покачване на цените. Месец преди тези думи 40 евродепутати от Полша и балтийските страни поискаха да започне проверка за злонамерени действия спрямо руският енергиен гигант, който е и най-големия доставчик на газ в Европа.

Всичко е загубено

В световната политика не са редки ситуациите, когато двете страни в един спор остават на противоположни позиции в продължение на десетилетия и всяка от тях се чувства уверена в правотата си. Например по териториални въпроси, като собствеността на Курилските острови, Крим, Северен Кипър, или по въпроса за санкциите, без които вече е трудно да си представим отношенията между страните. В конфликти без това да носи щети на производството могат да влизат и икономическите гиганти – пример за това е дългогодишният спор между Boeing и Airbus. Във всеки един от тези случаи страните в конфликта са се адаптирали към трудностите. С газа ситуацията е коренно различна - за Европа настоящите цени на синьото гориво могат да се окажат смъртоносни.

Над 20 доставчици на енергия са фалирали във Великобритания от началото на газовата криза.

Спиране на доставките заради рязко покачване на цените обяви и един от най-големите чешки доставчици на електроенергия и газ - Bohemia Energy . Европейските стоманодобивни заводи масово ограничават производството, защото то става нерентабилно. В същото време производството на торове поскъпва до критични нива, което застрашава достъпността им за фермерите, а това е пряк път към недостиг на продукти и инфлация на хранителни стоки.Дори богата Германия, която страда по-малко от другите от високите цени на газа заради дългосрочните договори с Русия, се оказа неподготвена за подобна ситуация. Премиерът на Бавария Маркус Сьодер призова за пускане на "Северен поток 2" възможно най-скоро, за да не се сблъска населението с рязко увеличение на разходите за отопление преди студената зима. Експерти, интервюирани от Bloomberg, не изключват, че европейските страни скоро ще започнат да крадат гориво една от друга, за да не замръзнат в буквалния смисъл на думата.

Накратко, ситуацията в региона вече е усложнена до фаза, в която въпросът „какво да се прави” е много по-важен от „кой е виновен”. И в отговора на този въпрос има консенсус: да се убеди Русия да доставя повече газ на пазара.

Решението изглежда безалтернативно, тъй като Европа няма откъде другаде да вземе газ - други варианти, например доставката на допълнителни обеми втечнен природен газ, ще отнеме повече време и ще струва повече.

Птицата Феникс

За Газпром, който има монопол върху износа на руски газ към Европа, промяната в отношението към него изглежда като истинско възкресение от пепелта. Всъщност през последните две години руският газов гигант получи не малко сериозни удари на ключовия европейски пазар.

През есента на 2019 г. компанията неочаквано се сблъска с 50-процентно ограничение на капацитета на газопровода OPAL - продължението по сушата на "Северен поток". Решен в полза на доставчика още през 2016 г., въпрос беше преразгледан след жалба от Полша. Едно от последствията от този обрат беше рязкото увеличение на приходите на Нафтогаз, който получи увеличение на транзита.

През ноември Полша отказа предварително да поднови договора за доставка на газ, който изтича на 31 декември 2022 г. Тя реши да заложи на покупката на компресиран природен газ и собствения си добив в Норвегия.В края на 2019 г. руската компания трябваше да подпише ново споразумение за транзит на газ през Украйна със задължителни обеми на доставка, да плати на Киев почти три милиарда долара по решение на Стокхолмския арбитраж, без обаче да получи правото на директни доставки В същото време цените на горивата стремително се понижаваха. Така през пролетта на 2020 г. президентът на Беларус Александър Лукашенко, който получаваше синьо гориво със значителна отстъпка в продължение на много години, започна да се оплаква, че руският газ е по-евтин в Германия и поиска допълнителна отстъпка. По тове време основни клиенти на Русия намалиха покупките си на газ.

Неблагоприятната пазарна конюктура тогава принуди Газпром да сключи недотам изгодни сделки, отбелязва Lenta.ru и посочва като конкретен пример България, която успя да постигне отстъпка от 40 процента. "Коментарите от страна на властта след подписването на договора тогава бяха откровено саркастични." пише изданието. "Премиерът Бойко Борисов нарече новите условия подарък за 142-та годишнина от Освобождението на България в Руско-турската война от 1877-1878 г., а министърът на енергетиката Теменужка Петкова благодари на Европейската комисия за това, че с намесата си е позволила да бъдат постигнати такива отличен резултат.", допълва Lenta.ru

През 2020 г. строителството на "Северен поток 2", въпреки всички обещания, така и не се възобнови. А вероятността да постигне изваждането му от актуализираната газова директива на ЕС за газа клони към нула.

През 2010 г. натискът върху Газпром нараства с развитието на европейските обменни платформи за закупуване на втечнен природен газ. До 2019 г. повече от половината от договорите на руския експортен монопол с ЕС се основаваха на спот или форуърдни цени. За да се интегрира в системата, през септември 2018 г. Газпром стартира собствена електронна платформа за търговия (ETP) за продажба на допълнителни обеми газ. През 2020 г. през него са минали 27 милиарда кубически метра - твърде много за компания, която предпочита директни договори.През цялото това време руските власти предупреждаваха, че подобно пренебрегване ще свърши зле и Европа в бъдеще се нуждае от стабилни доставки на газ, които само Русия може да осигури. Аргументите на фона на рекордно топлата зима 2019-2020 г. и пандемията на коронавирус не бяха взети насериозно. Но те трябваше да бъдат запомнени след последвалата студена зима и пролет на 2020-2021 г.

„Аз изобщо не разбирам, с какво ще се отоплявате? Не искате газ,  не искате да развивате. И какво ще правите, ще се топлите на дърва? Но и за дърва пак ще трябва да се ходи в Сибир. Вие и дърва нямате.“

Владимир Путин, президент на Русия

В края на април 2021 г. нивото на запасите в подземните газови хранилища в Европа и Турция се оказа два пъти по-ниско от обичайното за този период. Горещото лято, в което разходите за климатици бяха особено високи, изостри проблема. И се оказа твърде скъпо да се справим с него за сметка на доставките на втечнен природен газ, защото пратките отиваха към азиатските пазари заради плащаните по-високи цени.

Не всичко е толкова просто

Да си представяме като шумна и безусловна победа на Русия ситуацията, в която Европа трескаво търси начин да покрие недостига на газ, за да намали цените е твърде пресилено. В крайна сметка позицията „бяхме прави, но те не ни послушаха” не дава солидна основа за бъдещето. А руският износител отчаяно се нуждае от това на фона на ускоряващия се енергиен преход в целия свят. Самият Газпром е наясно с това и като  доказателства служат някои от не най-очевидните действия на компанията.

През първите девет месеца печалбата на Газпром по руските счетоводни стандарти (РСБУ) достигна един трилион рубли. Преди година, за същия период, беше на загуба от 500 милиарда рубли. Компанията можеше значително да подобри този резултат през есента, но избра да тръгне по друг път.

До средата на ноември 2021 г. нямаше критични пречки за пускането на „Северен поток 2“. Строителството беше напълно завършено, Съединените щати се примириха с факта, че не могат да направят нищо, само сроковете за сертифициране останаха неясни. "Газпром" имаше всички възможности да доставя допълнителни обеми газ на европейския пазар дори без пускането в експлоатация на нов маршрут - украинската GTS и газопровода Ямал - Европа, но дори не мислеше да ги използва. Компанията изпълнява съществуващите договори, по този въпрос европейците не предявяват никакви претенцииа, но и цената на кубичен метър газ по тези договори тях е много по-ниска от тази, на която доставчикът би могъл да продава гориво на спот пазара. Производството на Газпром е близо до най-високите стойности за всички времена и въпреки това вместо да се възползва от момента и да продава газ на най-висока цена, компанията запълва собствените си хранилища на вътрешния пазар до рекордни нива.Тази ситуация, от една страна, дава козове в ръцете на онези, които обвиняват "Газпром" за кризата. От друга страна, компанията наистина няма задължение да предлага газ на европейските борси, тоест обещанията не са нарушени.

"Какво означава - можеха ли да доставят повече или не можеха? На кого да се достави - на дядо на село ли? Трябва да има съответните оферти и договори"

Александър Новак, вицепремиер на Русия

Когато нарастващата енергийна криза в Европа стана очевидна, Газпром не само отказа да закупи допълнителни мощности от украинската газотранспортна система, но и спря да използва обема, който трябваше да бъде изкупен по договора. Тръбата, минаваща през Полша, също беше полупразна, а в някои дни дори се включваше реверсът от Германия. Освен това руската компания не е резервирала съоръжения за следващата година по украински и полски маршрути, което поставя под въпрос перспективите за доставки по тях.

Стройната логика на причината за липсата на газ за Европа се нарушава, когато руските власти на най-високо ниво дават да се разбере, че ако „Северен поток 2“ бъде пуснат точно сега, тогава газ за Европа веднага ще бъде намерен.

" Питате възможно ли е увеличение? Да, възможно е. По "Северен поток 2", а първата тръба на "Северен поток 2" е пълна с газ, ако утре германският регулатор даде разрешение за доставката, вдругиден ще започне доставката на 17,5 милиарда кубически метра"

Владимир Путин, 21 октомври, 2021 г

Да се говори еднозначно за коварството на Москва в този случай е невъзможно, тъй като негативното влияние на високите цени на газа в Европа върху ситуацията в Русия се признава дори в Кремъл. Както отбеляза самият Путин, „зад това вълнение се случват и други неприятни събития“. Под това се предвид както нарастващото недоверие към газа като надежден източник на енергия, което би могло да ускори отхвърлянето му, така и инфлацията в Русия, която със сигурност ще се ускори поради проблемите в Европа.Ако руските власти наистина искаха да дадат урок на Европейския съюз и да го накарат да се вслуша в посланията, то засега няма нито един признак, че са успели да се доближат до целта си. В края на октомври ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на пленарната сесия на Европейския парламент нарече причината за безпрецедентната криза "твърде силната зависимост от вноса на газ", изходът от която е диверсификацията на доставчиците  и развитието на алтернативни енергийни източници. А Полша, при цени на газа в Европа извън контров,  потвърди, че няма да промени решението си да не подновява контратка с Русия .

В същото време в сертифицирането на Северен поток 2 няма напредък, дори напротив. В средата на септември източници на Bloomberg заявиха, че доставките по новия маршрут могат да започнат още на 1 октомври. Възможно е по този начин почвата да е била подготвяна от самия Газпром, но намекът в крайна сметка не се увенча с положителен резултат Германската федерална мрежова агенция (BNetzA) проучва заявлението на оператора на проекта повече от два месеца, от 8 септември, и преди два дни, 16 ноември обяви, че не може да одобри регистрацията в този вид. За да разреши проблема, швейцарският проектен оператор Nord Stream 2 AG ще създаде дъщерно дружество, което ще получи активите и ресурсите за управление на тръбата в Германия. След това обаче следва да се произнесе и Европейската комисия, където има много противници на газопровода, които могат да удължат процеса с още четири месеца. Според Михаил Ханов, управляващ директор на Algo Capital Investment Company, реални доставки не могат да се очакват до есента на 2022 г. И това при условие, че исканията на група американски сенатори за нови санкции срещу проекта не бъдат изпълнени.В резултат на това от 8 ноември Газпром, по указание на Путин, започна да увеличава доставките за Европа и да пълни собствените си газови хранилища. Това, естествено веднага доведе до намаляване на цената на горивото за Европа

Историята с допускането на Роснефт до доставките на газ за Европа също започна да получава конкретни очертания - енергийният министър Николай Шулгинов обяви подкрепата си за инициативата. Ако монополът на Газпром върху износа на газ през тръбопроводите приключи, Европа ще получи пълното право да обяви победата си в многогодишен спор. За Русия тези стъпки изглеждат като намаляване на натиска, но ако в замяна на това е получила някакви обещания от Брюксел, то в публичното пространство такава информацията не изтече. И най-важното, не е ясно какво ще се случи сега с отношението към Газпром в Европа.

"Имиджът на Газпром е отличен. Всички сте чували и сте запознати с твърдението, отправяно от европейски лидери и ръководители на компании контрагенти многократно през последните няколко седмици, че Газпром изпълнява всичките си задължения. Следователно това няма нищо общо с имиджа на Газпром."

Дмитрий Песков, прессекретар на президента на Русия

Тези думи на Песков са приложими само по отношение на изпълнението на договорите, но в действителност н репутацията на компанията влияе не само надеждността от такъв характер. Важно е пазарното поведение, тоест мотивите за определени действия. И тук, както заявява Михаил Крутихин, съдружник в консултантската компания RusEnergy, Газпром се представи в най-непривлекателната светлина. Експертът припомни, че компанията отказа да се възползва от предложението на Украйна за намаляване наполовина на транзитните тарифи, наруши установената дългогодишна практика като реши да не сключва нови договори през четвъртото тримесечие на тази година и през цялата следваща година на своята електронна платформа и блокира работата по графика за пълнене на европейски складови бази.По негово мнение действията на Газпром наистина произведоха впечатление в Европа, но обратното на очакваното. Компанията се представи като ненадежден партньор, готов да наруши пазарните правила. За Русия подобни обвинения може да изглеждат абсурдни, защото формално не са нарушени никакви договори, но в Европа репутацията се гради по различни правила.

Русия несъмнено ще извлече тактическа полза от ситуацията. Приходите от газ на страната ще се повишат през следващите няколко години на фона на глобалния недостиг на гориво. Но веднага щом ситуацията се промени, аргументът във вид на "кризата от есента на 2021 г." със сигурност ще изплува и е трудно да си представим, че по това време Газпром ще има повече защитници в ЕС.  А той има нужда от лоялност на прага на водородната революция, в която Русия наистина много иска да участва.

Ръководителят на оператора на "Северен поток 2",  Nord Stream 2 AG Матиас Варниг не изключва вероятността до десет години газопроводътда бъде напълно преориентиран към доставките на водород. Това обаче не означава, че руският водород ще бъде търсен. Първо, Русия предлага така наречения син водород, произведен чрез преработка на природен газ, което води до вредни емисии. Той е по-малко екологичен от зеления водород, който Европа би искала да купува.

Второ, пазарът на водорода ще се окаже по-конкурентен и Украйна също може да стане основен играч на него, която заедно с германския търговец на газ RWE Supply & Trading започна подготовка за развитието на индустрията. И трето, Европа в своята Арктическа стратегия се противопоставя на инвестициите в нефтени и газови проекти в Арктика, където е съсредоточена значителна част от руските ресурси.

Така позицията на Газпром ще бъде значително по-слаба, отколкото би могла да бъде. Той не само ще трябва да се състезава с конкуренти, но и да се бори с обвиненията в неустойчивост и ненадеждност. В пазарни условия подобни обстоятелства водят само до големи финансови загуби през неизгодни условия по отношение на мита, отстъпки в договори, по-малък обем на доставките.

Засега Русия се опитва да изпревари събитията, спазвайки формалните правила и пренебрегвайки неформалните правила. Но, както показва примерът с първата регистрирана ваксина срещу коронавирус "Спутник V", плановете за износ на която са в коренно противоречие с реалността (на 11 август 2020 г. беше заявено заявление за износ на милиард дози, до май 2021 г. 16 милиона бяха доставени в чужбина, а през юли в Аржентина, от 8,9 милиона ваксинирани с първата доза, 6,6 милиона нямаха търпение за втората), в света такъв подход, с тактически ползи, често се превръща в стратегически поражение.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ