Германия се споразумя с Катар за доставки на втечнен природен газ

Германия се споразумя с Катар за доставки на втечнен природен газ

Германия сключи договор с Катар за доставки на втечнен природен газ (LNG) в опит да намали зависимостта си от руска енергия, предаде британският в. „Гардиън“.

Споразумението може да помогне за разрешаване на проблема в дългосрочен план, но няма да има голям ефект върху забавянето на текущия поток от средства от ЕС към руската хазна, чиято стойност се оценява на 285 млн. долар на ден само за петрол.

Германският министър на икономиката Роберт Хабек обяви сделката след дискусии в Доха, където беше придружен от германски бизнес лидери през уикенда. „Страхотно е, че мога да кажа, че беше твърдо договорено да влезем в дългосрочно енергийно партньорство – сътрудничество“, каза Хабек.

Той обаче не даде подробни данни за планирания внос от Катар. Очаква се Катар да удвои производството си на втечнен природен газ до 2025 г.

Хабек заяви, че Европа е в процес на намаляване на енергийния поток от Русия до нула, но в момента Германия няма приемни терминали за втечнен природен газ. Два от тях вече са получили зелена светлина в Брунсбютел и Вилхелмсхафен, но изграждането им може да отнеме три години.

Германия е внесла около 56 милиарда кубически метра природен газ от Русия през 2020 г. Близо 55% от вноса на газ идва от Русия, като 40% от търсенето на газ в Германия е от сектора на промишлеността. Общият внос на газ в ЕС от Русия е около 168 милиарда кубически метра.

През 2020 г. Катар е изнесъл 106 милиарда кубически метра, продавайки по-голямата част от продукта на азиатските пазари.

В Доха Хабек подчерта, че бъдещето за Европа е свързано с диверсификацията на доставчиците и че няма смисъл Германия да прехвърля зависимостта си от един доставчик на друг. Страната също води преговори с Норвегия, Канада и САЩ. Той призна, че предишните германски администрации са направили грешка, като са станали толкова зависими от Русия.

Москва също така осигурява 34% от германския петрол. В резултат на това Германия настоя ЕС да не санкционира две банки, които обслужват германските покупки на руска енергия.

Самият ЕС заяви, че има за цел да намали вноса на газ от Русия в блока с близо две трети до края на 2022 г. и да направи Европа независима от всички руски изкопаеми горива преди 2030 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ