Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Германия строи терминал за втечнен газ
Германия започва да строи терминал за втечнен природен газ в пристанище Брунсбютел на брега на Северно море, за да намали зависимостта си от руските доставки. „Необходимо е да го направим възможно най-бързо“, заяви Робърт Хабек, заместник-канцлер и министър на икономиката и климата, цитиран от The Local.
Съвместният проект на държавната холандска газова компания Gasunie и германската енергийна група RWE ще бъде финансиран от най-голямата национална банка KfW. Германското правителство ще участва с 50% в новото съоръжение на устието на река Елба, което ще се управлява от Gasunie. То ще бъде с капацитет за регазификация на 8 милиарда кубически метра годишно, според изявлението на Хебек, а по-късно ще бъде „преназначен за внос на зелен водород“.
Процесът на втечняване прави LNG по-лесен за транспортиране по море от страни производителки, които не могат да бъдат свързани с тръбопроводи, като САЩ или Катар.
Преди избухването на войната Германия внася 55% от газа си от Русия по тръбопроводи през Украйна, Полша и под Балтийско море. Руската инвазия в Украйна наложи на Берлин стратегическа преоценка, като Германия се надява да замени доставките на руски газ с LNG.
Понастоящем най-голямата икономика в Европа няма терминали за втечнен природен газ, тъй като през последните две десетилетия е планирала разширяване на доставките на тръбопроводи от Русия. Преди да започне инвазията в Украйна правителството обяви, че спира процедурата на одобрение и въвеждане в експлоатация на завършения газопровод "Северен поток 2" под Балтийско море, което би увеличило директните доставки от Русия.
Газът играе важна мостова роля в планирания преход на Германия към възобновяема енергия, осигурявайки гъвкав източник на енергия, когато вятърът е неподвижен или слънцето не грее.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.