Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Германски компании ще предприемат ответни мерки срещу американските санкции за „Северен поток 2“
Германска бизнес асоциация ще настоява за ответни мерки срещу намеренията за американски санкции за газопреносния проект „Северен поток 2“. Това заяви в интервю председателят на асоциацията Михаел Хармс, цитиран от БТА. Организацията Ost-Ausschuss Osteuropaverein представлява интересите на над 350 германски компании, които имат бизнес отношения в 37 държави в Югоизточна Европа и страните от бившия Съветски съюз. Част от дружествата са представени във водещия индекс на германската борса DAX.
“Досега непрекъснато избягвахме твърди ответни мерки срещу САЩ, защото не искаме да се озовем в спиралата на санкциите. Сега гледаме на това по друг начин, каза той. Работим активно над конкретни предложения”, съобщи Хармс. Те могат да варират от ясни дипломатически послания и компенсации за местните фирми до защитни ответни санкции, подчерта ръководителят на Източния германски комитет.
Хармс предупреди, че американското правителство може да замрази сметките на компании, които по един или друг начин са свързани със строителството на "Северен поток-2" и да забрани на шефовете им да влизат в САЩ. Възможно е санкциите да засегнат и банките, които финансират проекта, а това е много болезнен удар, добави той.
В началото на седмицата Камарата на представителите на Конгреса на САЩ одобри единодушно внасянето на поправка за затягане на санкциите срещу газопроводите "Северен поток-2" и "Турски поток" в проекта за отбранителния бюджет за следващата финансова година, която в САЩ започва на 1 октомври. Това стана след като американският държавен секретар Майк Помпео предупреди, че САЩ обмисля да наложи санкции на компании, които „работят по енергийни проекти, спомагащи разширяването на руското влияние“, като визираше „Северен поток-2“ и Турски поток. Засега имената на отделните компании не фигурират никъде и САЩ не посочват конкретни мерки от САЩ.
Проектът "Северен поток-2" предвижда да бъдат изградени две тръби от газопровод с обща мощност 55 милиарда куб. м. на година от крайбрежието на Русия през Балтийско море до Германия. Към момента той е изграден на 93 процента. Спирането на изпълнението на проекта бе причинено от санкциите на САЩ срещу швейцарската компания Олсийз (Allseas), чиито кораби полагаха тръбите в Балтийско море.
Единствен акционер в проектната компания „Северен поток 2“ е руският Газпром. Партньори на Газпром са френската Engie, австрийската OMV, англо-холандската Shell, германските Uniper и Винтерсхал Wintershall, които осигуряват 50% от финансирането.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.