Голямата сделка на Тръмп няма да спаси всички производители на шистов петрол

Голямата сделка на Тръмп няма да спаси всички производители на шистов петрол

Голямата сделка на Тръмп няма да спаси всички производители на шистов петрол

Американският президент Доналд Тръмп заяви в неделя, че „голямата петролна сделка“ на страните от ОПЕК+ ще спаси стотици хиляди американски работни места. Договореното от него споразумение обаче зависи и от рязък спад на добива на шистов петрол, който най-вероятно ще доведе до вълна от съкращения и фалити в сектора, пише Си Ен Би Си.

След дни на преговори и дипломатическо маневриране Русия и Саудитска Арабия успяха да постигнат споразумение за свиване на добива на петрол на страните от ОПЕК+ с 9,7 млн. барела на ден от май до края на юни, слагайки край на ценовата война, която разтърси петролния пазар и доведе до рязко поевтиняване на черното злато. Не е сигурно обаче колко ефективно ще бъде това иначе рекордно понижение на производството, тъй като много анализатори очакват ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса да доведат до спад на търсенето на петрола с до 35 млн. барела на ден.

Вместо да поеме конкретен ангажимент за свиване на добива, Тръмп заяви, че разчита на механизмите на свободния пазар, които сами ще доведат до корекция на предлагането и намаляване на американската продукция с около 2 млн. барела на ден до края на годината. Американските производители на петрол вече намалиха с над 27 млрд. долара бюджетите си за сондажи през тази година, като редица от тях вече прекъсна напълно работата си. Това може да вещае фалити за някои от производителите на шистов петрол, затънали в дългове.

„Стратегията на Тръмп изглежда разчита на свободния пазар, който да принуди производителите да намалят добива и да доведе до фалитите на някои от тях“, казва Дан Еберхарт от Canary Drilling Services.

Близо 40% от производителите на петрол и газ са изправени пред несъстоятелност тази година, ако цените на черното злато се задържат на нива от около 30 долара за барел, показва проучване на клона на Федералния резерв в Канзас. Производителят на петрол Whiting Petroleum Corp. и доставчика на услуги за петролната индустрия Hornbeck Offshore Services Inc. подадоха заявления за банкрут миналата седмица.  

Анализатори от Goldman Sachs посрещнаха финализирането на сделката с думите„твърде малко, твърде късно“ и добавиха, че очакват цената на американският лек суров петрол да продължи да поевтинява през идните седмици на фона на бързото запълване на складовете за петрол.

Същевременно с това рафинериите, които вече нямат място за съхранение на петрол, съкращават производството и връщат поръчките за суров петрол, който не могат да преработят, създавайки допълнителни затруднения за по-малките производители.

Намаляване на продукцията

Стратегията, с която Тръмп убеди руснаците и саудитците да намалят добива си на петрол, се уповава изцяло на твърденията на президента на САЩ, че американските компании също ще ограничат своето производство. Преди сделката някои сенатори от щатите, производители на петрол, повдигнаха идеята за намаляване на американската помощ за Саудитска Арабия и поставяне на мита върху вноса от кралството, ако то не ограничи добива си.

„Намаляването на производството не ни струва нищо. Петролът си остава под земята. Имате го. Имате го за друг ден“, каза Тръмп в петък.

Две от най-големите търговски групи в сектора, които се противопоставиха на идеята за митата,  подкрепиха сделката. Американският петролен институт „приветства споразумението между другите производители на петрол да намалят добива в условията на по-ниско търсене на енергия заради пандемията“, докато от Американската асоциация на производителите на горива и нефтопродукти (AFPM), заяви, че е доволна от споразумението, което ще помогне на американските производители да избегнат налагането на допълнителни разходи върху американските рафинерии“.

„Спадът на търсенето обаче продължава да е значително по-голям от обещаните съкращения, така че това споразумение не цели толкова балансиране на пазарите, колкото спечелване на време, за да не бъдат препълнени складовете със запаси“, коментира Кевин Буук от ClearView Energy Partners LLC.

„Проблемът при шистовия петрол е същия, който имат и другите производители – макар че в момента губят всички, нискотарифните губят по-малко от останалите и в крайна сметка ще спечелят. Какво обаче означава всички да губят и някои просто да губят по малко? Означава, че някои американски производители ще излязат от ситуацията по-добре от други. Не мисля, че може да представите целия шистов сектор по един начин“, добавя той.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ