Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|JP Morgan: Търсенето на енергия ще надхвърли с поне 20% предлагането до 2030 г.
Светът се нуждае от допълнителни инвестиции от 1,3 трлн. долара до 2030 г. във всички видове енергийна продукция и инфраструктура, включително петрол и газ, за да избегне енергийна криза. Това се казва в първата годишна енергийна прогноза на американската банка JP Morgan, цитирана от Ройтерс.
„Основната ни констатация е, че до 2030 г. ръстът на търсенето на енергия ще надхвърли ръста на предлагането с около 20% въз основа на настоящите тенденции. Това ще се дължи основно на търсенето при нововъзникващите икономики и техните усилия да се развиват и да извеждат от бедност своите граждани“, посочват стратезите на банката Марко Коланович и Кристиян Малек.
Инвестициите ще трябва да включват всички горива, включително петрол и газ, възобновяеми енергийни източници и ядрени източници, като само търсенето на петрол и газ се очаква да нарасне съответно с около 10% и 18% до 2030 г.
„Не всички горива са еднакви и в по-голямата си част (и в рамките на този времеви хоризонт) различните източници на енергия не са напълно заменими – слънчевите панели не могат да заменят петрола, който необходим например в промишленото производство на нефтохимикали“, се казва в доклада, в чието съставяне са участвали 30 анализатори от JP Morgan.
Изследването противоречи на позицията на Международната агенция по енергетика (МАЕ), която миналата година каза, че не са необходими нови инвестиции в изкопаеми горива.
Оттогава насам обаче МАЕ поясни, че нейната перспектива е свързана само един от възможните сценарии, като организацията дори призова ОПЕК да увеличи добива на петорл.
„В много дългосрочен план всички настоящи източници на енергия ще се разглеждат като преходни към по-безопасен, по-чист и по-евтин източник на енергия. В дългосрочен план това може да бъде осигурено само чрез ядрен синтез“, се казва в прогнозата на JP Morgan.
„Докато не бъдат налични мащабируеми, надеждни, чисти и достъпни технологии, светът ще трябва да работи с всички настоящи източници на енергия - изкопаеми и неизкопаеми, както и да се съобразява с техните съответни недостатъци", се казва в доклада.
В доклада се казва, че глобалните разходи за крайно потребление за енергия ще нараснат до 9,5% от БВП през 2022 г. спрямо средно ниво от 8,4% за периода 2015-2019 г.
По-нататъшно увеличение на енергийните разходи би увеличило вероятността от обществено недоволство и забавяне на енергийния преход, казват от JP Morgan.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.