Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Как фирмите ще излязат на борсата за ток от 1 октомври?
Бизнесът тази есен ще трябва да се приспособи към една нова пазарна реалност – тази на покупката на ток. От 1-и октомври всички фирми трябва да излязат на свободния пазар на електроенергия. Според статистиката на КЕВР на свободния пазар трябва да излязат близо 300 000 фирми. Промяната на закона засяга магазини за хранителни стоки, цехове, пицарии, ресторанти, фурни, разсадници, бакалии, сладкарски изделия, шивашки цехове и други, които използват електроенергия за небитови нужди. Цените за електроенергията, която те използват вече няма да се определят от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), а ще зависят от свободния пазар.
Независимо колко големи са фирмите, те ще трябва да си изберат нов доставчик до 30 септември, в противен случай ще останат при настоящия си краен снабдител – ЧЕЗ, ЕВН или "Енерго про", в зависимост от територията, на която се намират.
Комисията за водно и енергийно регулиране вече предложи на фирмите типов договор, с който да обвържат отношенията си с доставчик на електроенергия. Изготвеният договор е предназначен за компании, които няма да сменят досегашния си доставчик. В случай, че до 30 септември т.г. небитов клиент не е сключил договор с търговец на електрическа енергия по свободно договорени цени, след тази дата той ще може да си доставя електрическа енергия от досегашния доставчик, като за целта двете страни следва да сключат типов договор със срок от 01.10.2020 г. до 30.06.2021 г.
"Има около 50 хиляди фирми, които са на свободния пазар, но сега нормативно с последните промени в Закона за енергетиката всички, които потребяват стопански ток, трябва да излязат на свободен пазар. Клиентът трябва да подпише договор и да го изпрати на търговеца. След това търговецът извършва цялата тежка процедура по смяната на доставчик", обясни в ефира на БНТ енергийният експерт Павлин Павлов.
"Крайният клиент ще има един договор, а търговецът на електроенергия има съответен договор с мрежовото дружество, което урежда всички въпроси с доставката", поясни енергийният експерт Антон Иванов.
Промяната засяга близо 300 хиляди небитови потребители. "Слаба е информираността на потребителите за тази промяна. Има информация на страницата на Комисията за енергийно и водно регулиране и Министерство на енергетиката", добави Иванов.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.