Как ще се приспадат надвзетите за парно суми от абонатите?

Как ще се приспадат надвзетите за парно суми от абонатите?

В момента "Булгаргаз" подписва 199 споразумения с клиентите си - топлофикационните и газоразпределетилените дружества за връщане на 201 млн. лв. надвзети пари заради предоговорената с "Газпром" по-ниска цена на природния газ. На домакинствата пари няма са връщат, а надвзетите суми ще се приспадат от сметките. Реални пари ще получат само онези абонати, които вече не са клиенти на топлофикационните дружества, обясни в ефира на БНТ министърът на енергетиката Теменужка Петкова. 

Тя определи като безпрецедентно намалението на цената на природния газ, постигнато след няколкомесечни преговори с "Газпром". "То е насочено единствено и само към това да се възползват от него именно битовите потребители и българския бизнес. В Закона са разписани ясни правила как по най-бързия начин клиентите ще се възползват от това намаление. Първото и най-важно условия беше КЕВР да изготви 8 нови ценови решения, които представят цената на природния газ на база на предоговорените параметри между "Булгаргаз" и "Газпром". Тези 8 ценови решения вече са факт - предоставени са на "Булгаргаз", който от своя страна направи преизчисленията и подготви 199 споразумения, които се подписват с клиентите. И съгласно закона в 30-дневен срок топофикационните и газоразпределителните дружества ще трябва да направят своите преизчисления и да пренесат това върху своите клиенти", каза министърът.

Министър Теменужка Петкова уточни как ще стане връщането на парите. Ако плащаме своите сметки на реален ежемесечен отчет - в първата фактура от топлофикациите ще бъде показан размерът на намалението. За тези, които плащат на годишна база, това ще се случи с изравнителните сметки. Във фактурите ще стане ясно за какъв период от време се отнася намалението, каква е старата и новата цена и реалното намаление за всеки клиент.

"Правен е анализ за плащане в кеш, но е станало ясно, че това ще отнеме много време и ресурс, и ще затрудни и клиентите, и топлофикациите. Намалението в брой ще получат само онези, които вече не са клиенти на топлофикациите. За да стане това, те трябва да подадат съответно заявление и банкова сметка", каза още Петкова. И определи като "комуникационен проблем" недоразумението на КЕВР с обявените цени на парното.

Петкова уточни, че мандатът на КЕВР е изтекъл на 2 април и е в правомощията на Народното събрание да продължи и стартира процедурата за избор на нов състав на Комисията. "Колегите от парламента работят в тази посока и както предвижда законът, ще бъде определен нов състав. Това са правомощия на НС и изборът и номинациите се случват там", каза тя и уточни, че е работила добре колегите от КЕВР. "Комисията в този състав се справи добре и допринесе енергетиката на България да бъде в доста добро състояние", допълни министърът. 

По думите й, заради кризата с коронавируса важните проекти - Интерконектора Гърция - България, "Балкански поток" и процедурата, свързана със стратегически инвеститор на АЕЦ "Белене", са претърпели реорганизации в дейностите, но сега се полагат усилия това да бъде наваксано. За АЕЦ "Белене" не е преустановена комуникацията и с петте компании, които са потвърдили своя интерес за участие. В този период са подписани споразумения за конфиденцалност с тях, изготвен е информационният меморандум за проекта и е изпратен на компаниите, за да започнат да готвят своите оферти. Забавянето заради коронавируса е свързано с възможността да се осигури достъп на компаниите до информационната стая за проекта, която е ситуирана в НЕК. Петкова изрази надежда, че след 15 юни, когато се види какви мерки ще останат в различните страни, представители на компаниите да дойдат в България. Оттогава ще тече и срокът за изготвяне на офертите.

"Ние ще защитим нашия интерес и ще видим кое е най-добро за България", уверена е Петкова.

По отношение на Държавната петролна компания министърът заяви, че целта е на пазара да има повече участници, повече конкуренция, което е в интерес на потребителите. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ