Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Ток и парно поскъпват от днес с повече от очакваното
Нови по-високи цени влизат в сила от днес за тока, парното и природния газ. Цените на електроенергията за регулирания пазар от днес се увеличават средно с 4,40%, а на топлинната енергия - средно с 16,23%. Това реши на закрито заседание Комисията за енергийно и водно регулиране. И двете увеличения са над първоначално прогнозираните.
Цената на тока за бита трябваше да поскъпне средно с 3%, но включването на квоти електроенергия от "Марица-изток 2" в микса за регулирания пазар съответно води до поскъпване на таксата "Задължения към обществото", а оттам и към утвърдената днес по-висока тарифа. Добавянето на квотите на "Марица-изток 2" в енергийния микс стана с решение на служебното правителство, прието миналата седмица.
Също така цената на парното трябваше да бъде увеличена средно с 10%, а приетото в крайна сметка увеличение е над 16 на сто.
По-високите разходи на енергийните дружества за природен газ и въглеродни емисии са основните причини за поскъпването, посочват като аргумент от КЕВР. Комисията утвърди на днешното си заседание цена на природния газ за юли в размер на 49,94 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Това е с 4,67 лева по-скъпо от утвърдената цена през юни от 45,27 лв./MWh.
За битовите клиенти на топлофикационните дружества на природен газ регулаторът определи следните цени: за клиентите на "Топлофикация София" ЕАД - 98,48 лв./MWh, за "ЕВН Топлофикация" ЕАД – 99,55 лв./MWh, за "Топлофикация Плевен" ЕАД – 87,24 лв./MWh, за "Топлофикация Бургас" ЕАД – 85,91лв./MWh, за "Веолия Енерджи Варна" ЕАД - 98,29 лв./MWh, за "Топлофикация – Враца" ЕАД - 96,01 лв./MWh, за "Топлофикация ВТ" АД - 107,47 лв./MWh, за "Топлофикация-Разград" ЕАД - 100,96 лв./MWh.
Така, най-високо е увеличението във Велико Търново - 23,16% и във Враца - 21,30 на сто. Поскъпването в София е близо 19,97%, в Бургас 20,9 на сто, в Плевен - 20,07%,
За топлофикационните дружества на въглища, цените на топлинната енергия за бита са следните: за "Топлофикация Русе" – 84,51 лв. за мегаватчас, за "Топлофикация - Перник" - 84,32 лв., за "Топлофикация Сливен" - 78,18 лв., за "Топлофикация - Габрово" - 108,06 лв.
КЕВР определи и окончателните цени на тока за новия регулаторен период 1.07.2021 - 30.06.2022 г. След отчитане на всички ценообразуващи елементи и при прилагане на методиката за ценообразуване, среднопретегленото увеличение на цената на електроенергията за потребителите на регулиран пазар за цялата страна е 4,40%.
За битовите клиенти на "ЧЕЗ Електро България" АД крайната цена на електроенергията нараства с 5,57%, за клиентите на "ЕВН България Електроснабдяване" EАД - с 3,74 %, за клиентите на "ЕНЕРГО-ПРО Продажби" - с 3,51 %, за "ЕСП Златни Пясъци" ООД – с 8,31 %. В тези цени са включени цената на електроенергията, цените за мрежовите услуги и цената "задължение към обществото".
Двата основни фактора за поскъпването
Ръст на цените на природния газ на международните пазари и на въглеродните емисии на Европейската платформа за търговия с емисии са основните причини, посочени от регулатора за поскъпването. Тези два фактора формират 77% от цената на топлинните услуги и промяната им влияе непосредствено върху крайната цена на услугата за потребителите.
В резултат на започналото възстановяване на европейските икономики след пандемията от COVID-19 и увеличеното търсене на енергийни суровини, от началото на 2021 г. цената на природния газ на международните пазари бележи ръст от 70%. При международните цени на петрола също е налице рязък скок - с над 50% и те вече достигат 75 щатски долара/барел за сорта Brent.
Цените на въглеродните емисии на европейските платформи за търговия нарастват до нива от 55 евро/тон, което е ръст с близо 150 % в сравнение с цената им от 22 евро/тон през втората половина на 2020 г.
Първоначалните изчисления за цените на топлинната енергия у нас бяха изготвени на база на техните котировки към края на м. април 2021 г. Първоначално докладът на регулатора предвиждаше прогнозната годишна цена на природния газ да е в размер на 39,96 лв/ мегаватчас, но с отчитането на актуалните цени от юни, във иналното решение тя е коригирана на 45,76 лв.
Заложената цена на квоти въглеродни емисии от 47 евро/тон емисии също беше коригирана и във финалното решение тя е 51 евро/тон. Промяната се дължи на факта, че България не разполага със собствени ресурси на петрол и природен газ и тези суровини се доставят изцяло от внос.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.