ЕП прие първата европейска програма за отбранителна промишленост на стойност 1,5 млрд. евро

ЕС

Европейският парламент прие днес първата по рода си програма за подкрепа на отбранителната индустрия на Европейския съюз, която ще бъде ключов инструмент за укрепване на стратегическата автономия на Съюза, ускоряване на производството на военни способности и засилване на подкрепата за Украйна, съобщи БТА.

Програмата за европейската отбранителна промишленост (EDIP), с бюджет от 1,5 млрд. евро, е част от по-широкия план „ReArm Europe“, разработен след началото на руската агресия срещу Украйна и рязкото увеличаване на нуждите от боеприпаси, техника и модерни системи за отбрана.

Законодателството беше прието с 457 гласа „за“ при 148 „против“ и 33 „въздържал се“. След гласуването предстои програмата да бъде официално одобрена от държавите членки, преди да бъде публикувана в Официалния вестник на ЕС.

Програмата предвижда две основни направления – укрепване на европейската отбранителна технологична и индустриална база и създаване на инструмент за подкрепа на Украйна (USI), който ще подпомогне възстановяването и модернизацията на украинската отбранителна промишленост и нейната интеграция с европейската.

Предвижда се и създаването на „Фонд за ускоряване на трансформацията на веригите за доставки в областта на отбраната“ (ФУТД), предназначен да стимулира инвестиции, участието на малки и средни предприятия и модернизацията на производствените вериги.

Право на участие в програмата ще имат правни субекти, установени в държавите членки, асоциираните държави или Украйна. Те трябва да не са под пряк контрол на трети държави, освен при строго регламентирани изключения. Програмата поставя и изискване минимум 70 на сто от компонентите и частите, използвани при производството на отбранителни продукти, да произхождат от ЕС или асоциирани държави, с което се цели ограничаване на зависимостта от външни доставчици.

За да бъдат допустими за финансиране, европейските проекти в областта на отбраната от общ интерес ще трябва да включват най-малко четири държави членки, като Украйна също ще има право да участва.

Български предприятия от отбранителния сектор потенциално могат да участват в бъдещи съвместни проекти в рамките на програмата.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България