Министър Петкова: Отказване от АЕЦ „Белене" няма как да има

Министър Петкова: Отказване от АЕЦ „Белене няма как да има

„Отказване от АЕЦ „Белене“ няма как да има. Имайки предвид трайната политика на ЕС, енергетиката трябва да бъде беземисионна. Това означава, че постепенно и поетапно ще трябва централите на въглища да отпадат от енергийния микс. Вариантите за тяхната замяна са два – ядрена енергия и възобновяеми енергийни източници. Проектът продължава изпълнението си по решение на българския парламент“. Това заяви пред NOVA енергийният министър Теменужка Петкова.

Тя допълни, че страната ни е положила големи усилия по сделката.

„Успяхме да накараме „Росатом” да се откажат от големите лихви. Подписахме и споразумение с тях, с което те се отказват да предявят претенции към държавата. Реакторите се намират на площадката и оборудването се съхранява при най-добрите условия. Надявам се скоро да имаме ясното, какво ще се случи с тях”, каза Петкова.

Тя коментира и предвиденото изграждане на нов блок в АЕЦ "Козлодуй".

„Към този момент не би могло да се каже колко би струвало изграждането на седми блок на АЕЦ „Козлодуй". Това тепърва ще се изчислява. Държавата към настоящия момент ще стартира проучване по отношение на възможността за изграждане на нова ядрена мощност на седми блок на АЕЦ „Козлодуй“. Днес не се взима решение за строежа на седми блок – това решение изисква съвсем други законодателни действия“, коментира Петкова.

„Преди да говорим за цена, трябва да кажем, че има нещо, което на практика е безценно и това е енергийната сигурност на всяка една държава. Трайната политика на ЕС за нисковъглеродната икономика и постигане на нулеви емисии през 2050 г. преминава през много сериозни предизвикателства не само за енергийните системи но и за икономиките на държавите членки“, добави тя.

Тя обясни, че в решението, което ще бъде обсъдено днес, е даден срок, в който министърът на енергетиката трябва да докладва с резултатите от това проучване и с резултатите от преговорите, които са проведени с американски компании, които развиват ядрени технологии.

„Този срок е до месец януари 2021 година. В рамките на него аз се надявам да имаме много по-конкретна информация. Когато тя стане факт, ние ще я оповестим.“, добави тя.

Министърът Петкова подчерта, че целият процес, свързан с изграждане на нови ядрени мощности изисква много дълъг период от време. Тя добави, че нашата основна цел е диверсифициране енергийните ресурси. „Така че насочваме се към САЩ, за да видим кои са последните технологии, по които те работят“, добави Петкова.

„С нашите партньори от САЩ винаги сме имали откровен диалог. Имаме много добри резултати от последните 6 години. Те са в посока на диверсификация на газа и свежо ядрено гориво. Изграждаме интерконектора Гърция-България, който ще продължи да ни дава газ. Ние ясно сме заявили нашата позиция пред тях“, каза Петкова.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ