Неочакваният пик на цените на газа в Европа

Неочакваният пик на цените на газа в Европа

Неочакваният пик на цените на газа в Европа

Цената на природния газ на европейския спотов пазар скочи близо до исторически върхове - за последно такива нива бяха регистрирани през 2008 г. , съобщава "Известия". До голяма степен поскъпването беше повлияно от рязък скок в търсенето, обяснен както от метеорологичните фактори, така и от икономическото възстановяване след кризата. Някои чуждестранни медии като Financial Times насочват внимание към друг фактор на влияние - руският газов монополист  "Газпром" монопол не бърза да увеличава доставките над договореното.

Причината за покачването на цените е преди всичко горещото лято, насложено върху ситуацията с бавното попълване на резервите в европейските газохранилища, които бяха почти напълно изпразнени през студената зима, твърдят пред "Известия" руски газови експерти. Отделно от това има и спад в доставките на шистов газ за Европа, тъй като неговите доставчици предпочитат азиатски пазари, където цената на газа е по-привлекателна, отколкото в Европа, допълват те. След тежката зима и в Китай, насърчени от правителството китайските компании изкупуват в момента всички възможни количества шистов газ, до които  могат да стигнат, за да напълнят подземните хранилища. Япония, Южна Корея и Тайван обаче правят същото. Предвид мащаба на тези четири икономики (колективно по-големи от БВП на Европейския съюз или САЩ), едва ли е възможно да се подцени тяхното въздействие върху световните цени.

В Америка, от друга страна, цените на хъба "Хенри" в Луизиана са най-високи от 2014 г. насам, коригирани според сезонността. Индустриалните резерви са с 5,8% под нормата, което също вдига сериозно цената на газа.

Ситуацията е още по-особена в Европа, където максимумите за последните 13 години бяха подновени през юни. В холандския хъб TTF те са с 65% повече от миналата година. Цените продължават да растат поради комбинация от фактори.

През юни цените на газа в Европа скочиха до 363 долара за хиляда кубически метра поради необичайно горещото време. Това е най-високата стойност от началото на март 2018 г.

Понастоящем европейският газов пазар е либерализиран, цената на газа се определя свободно в хъбовете, най-големият от които е TTF “, каза Марсел Салихов, директор на Института за енергетика и финанси. Следователно, основните причини са свързани с факторите на търсене и предлагане, смята той. Според оперативните данни на операторите на газопреносни мрежи през май 2021 г. търсенето е било със 17% по-високо от миналата година. За първите пет месеца на 2021 г. - 17,6% повече от търсенето за 2020 г. Силната динамика на търсене очевидно е изненадала всички, най-вече европейските вносители.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ