Овчаров: Имало е подготвена сделка с продажба на газ за 3 секунди

Овчаров: Имало е подготвена сделка с продажба на газ за 3 секунди

Това, за което управляващите критикуваха "Булгаргаз", сега го правят същото, но в още по-големи мащаби. Това заяви в ефира на bTV бившият министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. 

"От началото на януари и министърът на енергетиката, и премиерът обвиниха "Булгаргаз", че продават природен газ на Румъния на по-ниски цени. Тогавашният директор Николай Павлов отричаше. Във вчерашният ден новото ръководство на "Булгаргаз" е продало 60 хил. мегават часа природен газ, като времето между предлагането и реализацията на сделката е по-малко от 3 секунди. Това е подготвена продажба за определени фирми", каза Овчаров. 

По думите му, това се равнява на половината дневно потребление на България, като е ясно, че няма откъде да дойдат извънредни количества. "Ако се окаже, че тези количества са изпомпвани от Чирен, при положение, че чакаме утре да започне война, това вече граничи с престъпление", смята Овчаров. Той допълни, че предложението за намаляване на цената на природния газ с 18% е на старото ръководство, а не новото. 

bTV потърси за коментар настоящото ръководство на дружеството относно въпросната сделка, като от там са им отговорили, че предстои вътрешно разследване за това какви търгове са проведени и за какво количество газ, както и от кого са възложени процедурите. 

Междувременно от новото ръководство на дружество обявиха в официално съобщение на страницата си, че предаване на документация, съдържаща текущото състояние и дейността на дружеството, не се е състояло. "Причината за това е, че вече освободеното ръководство, в последния си работен ден, е прекратило трудовите правоотношения на служители, заемащи ръководни позиции, срещу парични обезщетения в размер на повече от 170 хиляди лева", посочват от новото ръководство. 

В интервюто си Овчаров обясни още, че не познава новия директор на "Булгаргаз", но има добро мнение за стария. "Николай Павлов го познавам от 2013 г., когато го уволниха от НЕК. Тогава той отказа да се съгласи застрахователната компания на Цветан Василев да влезе в енергийните дружества. Николай Павлов се противопостави на него", разказа Овчаров. 

Относно азерската сделка, Румен Овчаров определи приказките около нея за "голям балон". "България има сключен договор, по който трябва да получава по 1 млрд. кубически метра всяка година. През последните две години не сме осигурили контактна точка, на която трябва да се получават тези количества. Ние сме в пълно неизпълнение на договорните си задължения. И идва един герой и казва: "Ние не получаваме по-големи количества". Азерите не са ангели на благотворителността, те са търговци и искат да печелят", каза Овчаров. 

"Договорът с "Газпром" със сигурност не е идеален, но той ни гарантира доставки", каза още Овчаров. Той коментира, че желанието за компенсации за електроенергия на общините е стъпка в правилната посока, защото най-накрая управляващите са осъзнали, че не всички трябва да се компенсират, а само тези, които наистина имат нужда.

В коментар за bTV от Българския енергиен холдинг, който е принципал на "Булгаргаз" заявиха, че ще проверят изнесената информация в ефира на телевизията. От енергийния холдинг обаче подчертаха, че такава информация не постъпва в реално време при тях и такава не се изисква, за да се гарантира, че няма намеса в оперативната работа на обществения доставчик на природен газ. 

От БЕХ допълниха, че всички държавни дружества подлежат на независим външен одит, а докладът за работата на "Булгаргаз" все още не е готов. 

Екипът на телевизията попита БЕХ и за обезщетенията в общ размер на повече от 170 000 лева, които старото ръководство на "Булгаргаз" си е раздало преди да предаде управление на новия съвет на директорите. Считано от 02.02.2022 г. ключови служители, отговарящи за оперативното управление на „Булгаргаз“ ЕАД, са били с прекратени трудови или служебни правоотношения. 

От енергийният холдинг заявиха, че подобни действия застрашават нормалната оперативна дейност на обществения доставчик на природен газ в страната, поради липсата на всякаква информация за текущото му състояние, свързана с изпълнение на лицензионните дейности, търговските, съдебните производства, както и договорни взаимоотношения с трети страни, финансово-икономически данни и др. 

"Оставянето на едно публично предприятие без какъвто и да било управленски ресурс е индикация за целенасочен интерес от неустановяване на фактическото положение на дружеството, както и индикация за липсата от полагане на достатъчно грижи за ръководенето, управлението, стопанисването и запазването на повереното дружество на вече бившето ръководство. При така създалите се обстоятелства "Български Енергиен Холдинг" ЕАД изразява своята подкрепа към новото ръководство на "Булгаргаз" ЕАД", посочват от принципала. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ