Пандемията ще доведе до рекорден спад на инвестициите в енергийния сектор, предупреди МАЕ

Пандемията ще доведе до рекорден спад на инвестициите в енергийния сектор, предупреди МАЕ

Пандемията от короанвирус ще доведе до най-големия спад на световните енергийни инвестиции в историята. Това заявиха днес от Международната агенция по енергетика (МАЕ), като доабвиха, че понижението ще засегне всеки основен сектор.

В годишния си доклад за глобалните инвестиции в енергийния сектор МАЕ посочва, че наблюдава безпрецедентно свиване на инвестициите в енергетиката, което е „зашеметяващо както в мащаба си, така и в скоростта си“.

„Този исторически спад е изключително тревожен по много причини“, заяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.

„Това означава изгубени работни места и възможности днес, както и изгубен енергиен приток, от които може да имаме нужда в бъдеще, когато икономиката започва да се възстановява. Забавянето на инвестициите в ключови технологии за зелена енергия  рискува да подкопае така нужния ни преход към по-устойчиви и възобновяеми енергийни системи“, добавя той.

Глобални разходи за електроенергия ще надминат тези за петрол

Заради пандемията от COVID-19 повечето държави по света затвориха границите си и наложиха строги мерки, ограничаващи свободата на движение на хората и работата на редица бизнеси. Тези карантинни мерки доведоха до невиждано забавяне на пътуванията по света и се очаква да доведат до най-лошият икономически спад от времето на Голямата депресия през 30-те години на миналия век.

В началото на 2020 г. от МАЕ заявиха, че световните инвестиции в енергийния сектор ще нараснат с около 2%. Днес обаче от агенцията прогнозират спад на инвестициите от 20% спрямо миналата година. Това е означава понижение с близо 400 млрд. долара на годишна база.

 Освен това, базираната в Париж енергийна агенция казва, че спада на търсенето, ниските цени на енергията и увеличението на неплатените сметки ще доведе до спад на приходите от енергийния сектор за правителствата и индустрията от над 1 трилиона долара през 2020 г. Петролът отговарят за по-голямата част от това свиване,  като МАЕ от мае поясняват, че тази година за първи път глобалните разходи за петрол ще бъдат по-ниски от тези за електроенергия.

„По-ниски емисии, но по грешните причини“

През последните няколко години глобалният дял на разходите за т. нар. „технологии за чиста енергия“, включително възобновяеми енергийни източници, подобряване на ефективността, ядрена енергия и за улавяне и съхранение на въглерод, е около една трета от общите разходи, информират от MAE.

През 2020 г. обаче делът на разходите за технологии за чиста енергия ще надмине 40%. Това обаче не трябва да обнадеждава екоактивистите, тъй като в абсолютно изражение разходите остават далеч по-ниски от необходимото ниво за ускоряване на прехода към зелена енергия.  

„Кризата доведе до по-ниски емисии, но по грешните причини. Ако искаме да постигне трайно намаление на въглеродните емисии в глобален мащаб, трябва да има рязък ръст на инвестициите в чиста енергия“, казва Бирол.

Той добавя, че МЕА ще представи на правителствата по света насоки и препоръки за това как бързо да създадат работни места и да стимулират икономическата активност в сектора чрез изграждането на по-чисти и устойчиви енергийни системи в следващия си доклад.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ