Петролът поевтиня с повече от процент в ранната търговия

Петролът поевтиня с повече от процент в ранната търговия

Петролът поевтиня с повече от процент в ранната търговия

Цените на петрола се понижиха с над един процент в ранната търговия в петък на фона на опасенията, че възобновяването на работата на рафинериите в Тексас ще отнеме време, както и заради очакванията, че ОПЕК+ ще увеличи добива, предаде Ройтерс.

„Пазарът имаше нужда от корекция, като знаците, че енергийната ситуация в Тексас започва да се нормализира, предоставиха нужния катализатор“, коментира Вандара Хари от Vanda Insights

Към 8:30 часа българско време цената на сорта Брент се понижи с 0,65 долара, или 1,02%, до 63,28 долара за барел, докато американският лек суров петрол WTI поевтиня с 0,74 долара, или 1,22%, до 59,78 долара за барел. И двата бенчмарка достигнаха 13-месечни върхове в четвъртък на фона на ситуацията в Тексас. Анализаторите изчисляват, че заради студеното време е бил спрян около една трета от добива на САЩ.

Липсата на търсене от страна на рафинериите в Тексас вероятно ще доведе до ръст на запасите от суров петрол, въпреки че производството е ограничено с 3,5 млн. барела на ден, коментират от ANZ.

Междувременно Енергийна информационна администрация на САЩ съобщи, че запасите на суров петрол са паднали с 7,3 млн. барела до 461,8 млн. барела в седмицата до 12 февруари. Това е най-ниското ниво от месец март насам.

В четвъртък САЩ съобщиха, че са готови да преговарят с Иран за връщането на двете страни към споразумението от 2015 г., чиято цел е да попречи на Техеран да придобие ядрено оръжие.

Макар че размразяването на отношенията може да доведе до отмяна на санкциите, наложени от Тръмп, анализаторите не очакват скоро да бъдат премахнати ограниченията върху износа на петрол от Иран.

Правителството на Байдън в знак на добра воля облекчи също строгите ограничения за пътуване на иранските дипломати, работещи в централата на ООН

„Пътят ще бъде дълъг“, коментира Вандара Хари, визирайки възможността за затопляне на отношенията между Вашингтон и Техеран.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ