Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поскъпна въпреки освобождаването на резерви от членките на МАЕ
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в четвъртък, следвайки спада до триседмично дъно през предходната сесия, когато страните членки на Международната агенция по енергетика (МАЕ) обявиха сериозно освобождаване на резерви в опит да компенсират недостига на доставки на пазара, предаде Ройтерс.
Към 9:05 часа българско време сортът Брент поскъпна с 1,88 долара, или 1,86%, до 103 долара за барел, докато, докато цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 1,56 долара, или 1,62%, до 97,79 долара за барел.
И двата бенчмарка поевтиняха с повече от 5% в предишната сесия и достигнаха най-ниските си нива от 16 март.
В сряда страните членки на МАЕ се съгласиха да освободят 60 млн. барела петрол от резервите си в допълнение към обявените миналата седмица от САЩ 180 млн. барела, за да помогнат за понижаване на цените на фона на проблемите с доставките, предизвикани от инвазията на Русия в Украйна
Анализатори и търговци обаче заявиха, че дори след това освобождаване доставките ще продължат да бъдат ограничени.
„Освобождаването на петрол от членовете на МАЕ отразява силната политическа решимост срещу руския петрол, но то не е достатъчно, за да запълни действителния недостиг на доставки“, каза базиран в Шанхай търговец на петрол.
Държавните рафинерии в Китай, който най-големият вносител на петрол в света, спазват съществуващите руски петролни договори, но избягват новите въпреки големите отстъпки, вслушвайки се в призивите за предпазливост от Пекин.
„В допълнение към огромното освобождаване на глобалните резерви, в момента унищожаването на търсенето и рецесията са единственият механизъм за понижаване на цените в свят, лишен от буфери за запаси“, каза Стивън Инес, управляващ директор на SPI Asset Management.
Анализаторът на суровините в National Australia Bank Бейдън Мур каза, че представеното сега координирано освобождаване от МАЕ в комбинация с това, обявено на 1 март, се равняват общо на 1 млн. барела на ден допълнителни доставки на петрол от май до края на 2022 г., което ще ограничи цените в краткосрочен план.
Закъсалите непреки преговори между Иран и Съединените щати за възобновяване на ядреното споразумението от 2015 г. допълнително забавиха потенциала за премахване на санкциите срещу иранския петрол, което допринася за стегнатостта на пазара.
Необходими са политически решения в Техеран и Вашингтон, за да се преодолеят оставащите проблеми, казват преговарящите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.