Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Работата по интерконектора Турция-България ще приключи до края 2017 г.
Турската енергийна компания Боташ работи съвместно с българската страна за изграждане на двустранна интерконекторна газоразпределителна връзка. Предвижда се работата да приключи до края на тази година. Това заяви областният директор по доставките и пазарните дейности на Боташ Йълмаз Демир, като добави, че така ще се активизират газовите доставки между Турция и България.
В изказване пред участниците в 18-ата Международна енергийна конференция в Истанбул, организирана от Центъра за стратегически технически икономически проучвания /СТЕАМ/, Демир посочи, че се планира през идната седмица да се проведе съвместно заседание между представители на енергопреносни компании от Европа, България,
Гърция и Турция за финализиране на договорите.
По думите му в Турция почти всички окръзи - 78 от общо 81, са газифицирани. Догодина се очаква да завърши газификацията и на останалите три.
През 2016 г. е отчетено потребление на газ в размер на 45,3 млрд. куб. м. в страната. В края на настоящата година се очаква това количество да достигне 52 млрд. куб. м, каза още турският представител.
Боташ планира да увеличи потреблението на втечнен газ LNG, който е особено изгоден за Турция, като се има предвид, че страната е обградена от четири морета, отбеляза Демир. Планира се потреблението да се увеличи с около 40 на сто в сравнение с 2015 г., като достигне 117 млн. куб. м. втечнен газ дневно.
До края на ноември се предвижда да завърши строителството на гигантско депо с капацитет 20 млн. куб. м и терминал. Подобна система се изгражда и край залива Сарос на Мраморно море.
Директорът на една от водещите частни енергийни компании "Зорлу енержи догал газ грубу" Фуат Джелепчи посочи, че през следващите 10 години потреблението на енергия за промишлени и битови нужди ще нараства с големи размери.
"Турция успява да покрие едва 25 на сто от енергийното потребление с местни източници", каза той. "Природният газ покрива 30 на сто от енергийните нужди на страната. Според изследване енергийните нужди на Турция до 2030 г. ще се равняват на 250 млн. тона петрол. Това означава,че в бъдеще ще осигуряваме енергийните си нужди, като внасяме 70-75 процента отвън, т.е. зависимостта ни от външните енергийни източници ще нарасне още повече", предупреди Джелепчи, цитиран от БТА.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.