Археолози откриха как най-древната цивилизация в Америка е оцеляла при климатична катастрофа

Археолози откриха как най-древната цивилизация в Америка е оцеляла при климатична катастрофа

Археолози в Перу откриха нови доказателства, които показват как най-старата известна цивилизация в Южна Америка се е адаптирала и оцеляла при климатична катастрофа, без да прибягва до насилие, пише The Guardian.

Екип, ръководен от известната перуанска археоложка Рут Шейди, заключи, че преди около 4200 години тежка суша е принудила населението да напусне древния град Корал и да се засели наблизо.

В новите селища те са оставили интригуващи фризове, изобразяващи жертви на глад, с послания към бъдещите поколения, казва Шейди.

„Оставили са всички тези доказателства, за да не се забрави, че климатичните промени са били много сериозни, предизвиквайки криза в обществото и цивилизацията на Корал. Те не са искали хората да забравят причините за това“, разказва тя, докато изследва храмова пирамида в селището.

Едно от местата, където хората от Корал са се заселили, е Вичама – на запад, по сухото тихоокеанско крайбрежие, където жителите са оцелели чрез риболов и земеделие в долината на река Уаура.

Другото селище, датиращо от същия период – между 1800 и 1500 г. пр.н.е., е Пенико, на около 16 км източно от Корал, в същата долина на река Супе. То е основано приблизително по същото време, когато се развиват ранните цивилизации в Близкия изток и Азия.

Археолозите твърдят, че хората от Корал са пренесли със себе си сложните декоративни техники за храмови пирамиди и кръгли потънали площади в новите градове, които включват и нови изображения, разказващи историята на оцеляването им за бъдещите поколения.

Един такъв набор от изображения е открит във Вичама – върху стените на храм, разположен върху повдигната платформа в пустинята. Те представляват триизмерни релефи, изобразяващи изнемощели тела с хлътнали кореми и изпъкнали ребра; на втора, по-висока стена има бременни жени, ритуални танцьори и двойка големи риби.

Над тях, на още по-висока стена, има почти карикатурен дизайн, показващ лице на жаба с човешки ръце, която е ударена по главата от светкавица.

„След смъртта, празните стомаси – се появява жаба, излизаща от земята, ударена от светкавица, сякаш обявяваща пристигането на водата“, обяснява Шейди.

Сушата, която е засегнала Корал, може да е част от предполагаемата мегасуша, известна като 4.2ka, за която някои археолози смятат, че е принудила хората да изоставят процъфтяващи градове в Месопотамия, Индската долина и други региони. Тя може би е довела до колапса на много древни цивилизации.

Археолозите са открили до 18 структури, включително жилищни комплекси, в Пенико, които силно напомнят архитектурния стил на по-стария град Корал, основан около 800 години по-рано.

„Най-силно впечатление прави организацията и разположението на селището, структурата и дизайна на сградите“, казва Мауро Ордонес, главен археолог в Пенико. „За този период това ни показва, че организацията е била базирана на политико-идеологическа структура и липсват обекти, които да свидетелстват за насилие.“

Пенико изглежда е бил стратегически център между крайбрежието, Андите и Амазония. Археолозите са открили скелети на маймуни и ара, донесени от джунглата, както и керамика, изобразяваща тези животни. Цветните и харизматични същества вероятно са били използвани в церемонии от шамани или лидери като символи на статус.

Непечени глинени артефакти изобразяват мъже и жени със статус, с червено боядисани лица и оформени прически, което показва равенство между половете. Морски черупки от тропическото крайбрежие на Еквадор свидетелстват за „постоянна връзка“ с хора от север, както и от юг, изток и запад.

Останки от храна показват кости от риби от Тихия океан, памук, плодове и зеленчуци като сладък картоф, авокадо, царевица, тиква и люти чушки. Търговията изглежда е процъфтявала на открити пазари – както и днес в Перу, казва Ордонес.

Скулптурни релефи на путуту – тръба от раковина, която все още се използва в религиозни церемонии в Андите – украсяват стените на централния площад. Те са били символи на власт, казва Ордонес, и продължават да символизират андийската идентичност и съпротива.

Откритието на Шейди за Корал и неговите 32 монументални сгради пренаписа учебниците по история. Нейните находки изненадаха археолозите, като показаха, че и в Америка е съществувала цивилизация, съвременна на първите велики култури в Месопотамия, Египет, Индия и Китай.

Сега се натрупват доказателства, че при климатична криза тази цивилизация не е изчезнала, а се е адаптирала и преместила. Предхождайки инките, маите и ацтеките с хилядолетия, тези цивилизации са имали сложни търговски системи, равенство между половете и, изглежда, са съжителствали мирно.

Шейди вярва, че перуанците могат да научат много от своите предци за „живота в хармония с природата“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Борисов: Бюджет 2026 е готов, данъците няма да се пипат
Кинозвездата Анджелина Джоли мина границата на Украйна пеша, властите задържаха бодигарда ѝ
Митове и реалност: Какво се случи с лихвите по кредитите в Хърватия след въвеждането на еврото?
Птичият грип настъпва: държавите в Европа затварят птицевъдни ферми
Общественият съвет за Националната детска болница подава оставка
Шефът на Microsoft за изкуствения интелект: Само биологичните същества могат да бъдат съзнателни
Apple е готова да плаща над 1 млрд. долара годишно на Google за AI модел на Siri
Полша преговаря за внос на повече втечнен природен газ от САЩ за доставки в Украйна и Словакия