Работодателите с директни обвинения за скандала с енергийната борса: Виновни са министерство, БЕХ и ТЕЦ „Марица-Изток” 2

Работодателите с директни обвинения за скандала с енергийната борса: Виновни са министерство, БЕХ и ТЕЦ „Марица-Изток” 2

Напрежението между държавата и бизнеса във връзка със случващото свободния енергиен пазар расте. Вчера работодателските организации внесоха изпратиха сигнал до главния прокурор Сотир Цацаров относно пазара на електрическа енергия и по-конкретно – недостатъчното предлагане на количества от производителите на ток на платформата „Ден напред“.

В ефира на Нова телевизия изпълнителният директор на АИКБ Добрин Иванов дори посочи, кои са виновните. По думите му това са ръководството на ТЕЦ „Марица-Изток” 2, ръководството на БЕХ - принципал на ТЕЦ-а, министерството на енергетиката в лицето на министъра – принципал на БЕХ”.

„Очакваме прокуратурата да си свърши работата. Ако установи данни за извършено престъпление, да повдигне обвинение срещу евентуалните извършители”, коментира директорът на АИКБ.

„Сигналът е конкретен и кратък – той посочва търговията на Българската независима енергийна борса на 3 юли. Данните са конкретни. На този ден цената на платформата „Ден напред” е най-скъпата в Европа. Два пъти по-скъпа електроенергия от средната цена в Европа и три пъти по-скъпа отколкото в Германия, Австрия, Швейцария, Франция. Това от една страна се дължи на недостатъчното предлагане, от друга – на завишеното търсене. Нашият сигнал е насочен главно към недостатъчното предлагане. Сигналът е срещу държавната ТЕЦ „Марица Изток” 2, тъй като на същия ден тя не работи с пълния си капацитет, а с една трета от инсталираната мощност и до една втора от разполагаемата в конкретния ден мощност”, обясни Иванов.

Той заяви, че индустриалците имат съмнения за недобро управление на държавната централа.

„Новото е ценовото решение на КЕВР от 1 юли. В него е посочено, че при цена 93,33 лева на мегават час държавната ТЕЦ покрива променливите разходи. Това са разходите, свързани с произведените количества електроенергия. На тази цена се покриват променливите разходи. А при цена 135,30 се покриват и постоянните разходи. Тоест при тази цена централата трябва да работи на пълни мощности и да реализира печалба. Но това не се случва на 3 юли – напротив работи с половината от капацитета си”, обясни Иванов.

„Следващите сигнали, които смятаме да пуснем, са към КЗК и КЕВР. Ограниченото предлагане е следствие и на концентрация в производителите и в търговците на електроенергия. Има търговци, които са изкупили голяма част от базовите мощности на големите ни централи, разполагат с огромен капацитет от електроенергия за година напред и съответно могат да ограничават предлагането на платформата „Ден напред” и да карат цената да експлодира, както се случи на 3 юли”, допълни Иванов.

„Другият сигнал, който ще подадем в КЗК, е за концентрация при някой от търговците и при някои от производителите”, допълни Иванов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ