Русия обмисля да приема плащания за газ от „приятелски“ страни в биткойн

Русия обмисля да приема плащания за газ от „приятелски“ страни в биткойн

Русия обмисля дали да започне да приема плащания в биткойн за износа си на газ и петрол. Това заяви ръководителят на енергийния комитет на Държавната дума на Русия Павел Завални, цитиран от Би Би Си.

По думите му на „приятелските“ страни на Русия ще бъде позволено да плащат за тези продукти с критповалути или с местните си валути.

По-рано тази седмица , руският президент Владимир Путин заяви, че иска „неприятелските” държави (тези, които санкционираха Русия заради нахлуването й в Украйна), да плащат за газови доставки в рубли.

Анализаторите разглеждат този ход като опит на Москва да подкрепи националната си валута, която изгуби повече от 20% от стойността си през тази година.

Завални заяви, че страната проучва алтернативни начини за получаване на плащания за енергийния си износ.

Той каза, че Китай и Турция са сред „приятелските” държави, които „не са замесени в санкционния натиск”.

„Предлагаме на Китай от дълго време да преминем към сетълмент в национални валути за рубли и юани”, коментира Завални. „С Турция плащанията ще са в лира и рубли“, каза още той, като добави, че може да се търгува и с биткойни.

По-висок риск

Анализатори смятат, че Русия може да спечели от приемането на плащания в популярната криптовалута, въпреки рисковете.

„Русия доста бързо почувства влиянието на безпрецедентните санкции. Икономиката има нужда от подкрепа и в много отношения биткойнът се разглежда като актив с висок растеж“, коментира Дейвид Бродсток, старши изследовател в Energy Studies Institute в Сингапур.

„Ясно е, че приемането на биткойн в сравнение с други традиционни валути, внася значително по-висок риск при търговията с природен газ”, добави той.

Криптовалутата е известна с резки поскъпвания и поевтинявания, което ще направи търговията с природен газ волатилна.

„Освен това, един от водещите „приятелски“ търговски партньори на Русия е Китай, където криптовалутите са забранени. Това ограничава потенциала за плащания чрез биткойн”, добавя Бродсток.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ