Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Сделките на българската енергийна борса стават част от европейския пазар
За първи път Електроенергийният системен оператор (ЕСО), Българската независима енергийна борса, местните производители, търговци и потребители на електроенергия ще станат част от общия пазар на електроенергия на ЕС на 11 май. Проектът ще гарантира повече конкуренция и по-добри цени, съобщиха от БНЕБ. По този начин местните производители ще имат по-малко влияние на борсата и ще има по-малко възможности за пазарни манипулации.
Това ще стане като в сегмента „Ден напред“ ще се предоставя достъп на българските участници до офертите на останалите пазарни участници в цяла Европа. Възможността се осъществява чрез предстояща пазарна интеграция между България и Гърция. Преди това предстоят тестове от страна на българските и гръцките регулатори, които ще се проведат между 16 март и 30 април.
„Най-значимото обединение в сектора на енергетиката на ЕС се очаква да бъде напълно завършено до края на годината с връзката на 4MMC границите (Чехия, Унгария, Румъния и Словакия) с MRC чрез проекта за междинно свързване Interim Coupling и непосредствено след това, чрез свързването на България през общата ни граница с Румъния“, каза Константин Константинов, изпълнителен директор на Българска независима енергийна борса (БНЕБ).
От самото начало на реална борсова търговия в България през 2016 г., БНЕБ е пълноправен член на обединението на всички европейски борси - MRC (Multi Regional Coupling), със сегашно име SDAC (Single Day Ahead Coupling), както и на SIDC (Single Intraday Coupling). Участието в тези обединения дава възможност от една страна, борсовите оператори да обединяват офертите, които електронните системи за търговия регистрират, а от друга, преносните оператори да предоставят данни за наличните нива на трансграничните права за пренос, или така наречените капацитети.
В момента клиринговите цени и клиринговите обеми на БНЕБ се изчисляват заедно с останалите борси в Европа, но без да са осигурени въпросните данни за капацитетите. Пазарното обединение предоставя автоматичен достъп на българските участници до офертите на останалите пазарни участници в цяла Европа. А конкретната възможност за този достъп се определя от нивата на капацитетите, т.е. колко енергия може да премине физически от една национална система в друга.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.