Сделките на българската енергийна борса стават част от европейския пазар

Сделките на българската енергийна борса стават част от европейския пазар

За първи път Електроенергийният системен оператор (ЕСО), Българската независима енергийна борса, местните производители, търговци и потребители на електроенергия ще станат част от общия пазар на електроенергия на ЕС на 11 май. Проектът ще гарантира повече конкуренция и по-добри цени, съобщиха от БНЕБ. По този начин местните производители ще имат по-малко влияние на борсата и ще има по-малко възможности за пазарни манипулации.

Това ще стане като в сегмента „Ден напред“ ще се предоставя достъп на българските участници до офертите на останалите пазарни участници в цяла Европа. Възможността се осъществява чрез предстояща пазарна интеграция между България и Гърция. Преди това предстоят тестове от страна на българските и гръцките регулатори, които ще се проведат между 16 март и 30 април.

„Най-значимото обединение в сектора на енергетиката на ЕС се очаква да бъде напълно завършено до края на годината с връзката на 4MMC границите (Чехия, Унгария, Румъния и Словакия) с MRC чрез проекта за междинно свързване Interim Coupling и непосредствено след това, чрез свързването на България през общата ни граница с Румъния“, каза Константин Константинов, изпълнителен директор на Българска независима енергийна борса (БНЕБ).

От самото начало на реална борсова търговия в България през 2016 г., БНЕБ е пълноправен член на обединението на всички европейски борси - MRC (Multi Regional Coupling), със сегашно име SDAC (Single Day Ahead Coupling), както и на SIDC (Single Intraday Coupling). Участието в тези обединения дава възможност от една страна, борсовите оператори да обединяват офертите, които електронните системи за търговия регистрират, а от друга, преносните оператори да предоставят данни за наличните нива на трансграничните права за пренос, или така наречените капацитети.

В момента клиринговите цени и клиринговите обеми на БНЕБ се изчисляват заедно с останалите борси в Европа, но без да са осигурени въпросните данни за капацитетите. Пазарното обединение предоставя автоматичен достъп на българските участници до офертите на останалите пазарни участници в цяла Европа. А конкретната възможност за този достъп се определя от нивата на капацитетите, т.е. колко енергия може да премине физически от една национална система в друга.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ