„Северен поток-2“ ще бъде завършен с помощта на ЕС, вярва Москва

„Северен поток-2“ ще бъде завършен с помощта на ЕС, вярва Москва

ЕС ще подкрепи завършването на газопреносния проект „Северен поток-2“, защото санкциите на САЩ срещу него са очевиден протекционизъм, който цели да наложи на пазара в Европа американски втечнен природен газ.

Това заяви в интервю за РБК-ТВ руският вицепремиер Александър Новак.

"Разбира се, това е очевиден протекционизъм. Основната идея защо нашите задокеански колеги се обявяват против "Северен потока-2" е свързана преди всичко с необходимостта да наложат своята продукция, втечнения природен газ", заяви Новак. "Инструментът абсолютно не е конкурентен. Това го разбират всички, включително и страните, които са заинтересовани от изпълнението на този проект, европейските страни и компании. Те подкрепят проекта и съм убеден, че, като се има предвид тази подкрепа, той ще бъде изпълнен", добави Новак.

Припомняме, че на 1 януари в САЩ влязоха в сила текстове от бюджета за отбрана, които включват разширяване на санкциите срещу газопровода "Северен поток-2" и "Турски поток". На 3 януари международната сертификационна и класификационна компания Дет норске веритас (Det Norske Veritas - DNV GL) съобщи, че прекратява всички дейности по сертифицирането на газопровода заради новите санкции на САЩ.

Новак отбеляза също, че се надява строежът да приключи в най-близко време, но не направи по-точна прогноза за сроковете. "Мисля, че това е въпрос на време, той е технически", отбеляза руският вицепремиер, цитиран от ТАСС. Той подчерта, че за Европа това е възможност да получава евтин екологичен ресурс в дългосрочна перспектива при гарантиран обем на доставките.

"Северен поток 2" предвижда да бъдат изградени две линии на газопровод с обща мощност 55 млрд. кубически метра газ годишно от крайбрежието на Русия през Балтийско море до Германия. Тръбопроводът заобикаля транзитни страни като Украйна, Беларус, Полша и ще премине през изключителната икономическа зона и териториалните води на пет държави - Русия, Финландия, Швеция, Дания и Германия. Единствен акционер в проектната компания "Норд стрийм 2" е руският Газпром. Партньори на Газпром са френската Engie, австрийската OMV, англо-холандската Shell, германските Uniper и Wintershall, които осигуряват 50% от финансирането.

Към момента газопроводът е изграден на 93%. Строежът му бе прекратен през декември 2019 г., след като швейцарската компания Allseas спря полагането на тръби заради възможни американски санкции. Година по-късно обаче, на 11 декември 2020 г., работата бе възобновена с руския кораб "Фортуна", който положи тръбите в изключителната икономическа зона на Германия.

Междувременно в рамките на една година беше изградено продължение на друг ключов руски газов проект „Турски проект“, който доставя газ по дъното на Черно море от Русия до Турция и има капацитет от 31,5 млрд. кум. м. годишно. Новата тръба от Турция през България и Сърбия стига до Унгария и има капацитет 15,8 млрд. куб. м.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Бъсеску: Днешният вот противопоставя два диаметрално различни политически курса – „промосковски“ срещу „проатлантически“