Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Втора вълна на COVID-19 може да има сериозни последствия за петролните пазари
Пазарните сили демонстрираха своята мощ по отношение на предлагането на петролните борси през последните седмици, но опасенията от потенциална втора вълна на COVID-19 остават. Това заяви днес Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитирана от Си Ен Би Си.
Тази сутрин петролът сорт Брент се търгува за 29,72 долара за барел, което представлява ръст от 1,8%, докато американският лек суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поскъпна с над 2% до 25,84 долара за барел.
Коментарът на MAЕ идва на фона на изявлението на изпълнителния директор на агенцията Фатих Бирол, който нарече предходния месец „черния април“, след като цената на американския суров петрол падна до отрицателна стойност за първи път в историята.
Оттогава перспективите пред енергийния пазар леко се подобриха, като цените на петрола се възстановиха от априлския си срив.
„Производството на петрол реагира силно на пазарните сили, като икономическата активност започва постепенно, но крехко, възстановяване. Остават обаче много несигурности.“, казват от МАЕ.
„Най-голямата въпросителна е дали правителствата ще успеят да разхлабят ограничителните мерки, без да предизвикат нова вълна от коронавируса“, добавят от базираната в Париж агенция.
Друг риск според нея идва от това дали групата на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, известна като ОПЕК+, ще успее да изпълни обещанието си за мащабно свиване на добави.
„Това са големи въпроси, като отговорите, които ще получим през идните седмици, ще имат големи последствия за петролния пазар“, подчертават от МАЕ.
Прогноза за търсенето
В своя месечен доклад от МАЕ прогнозират спад в търсенето от 8,6 млн. барела на ден(б/д) до 91,2 млн. б/д за тази година, Това е с 0,7 б/д под предишната прогноза на агенцията.
Очакваното понижение на търсенето ще бъде най-голямото в историята, казват още от МАЕ.
От страна на предлагането агенцията очаква срив от 12 млн. б/д за този месец, което ще доведе предлагането до 9-годишно дъно от 88 млб. б/д.
Тези резултати идват на фона на договореното от ОПЕК+ в съкращаване на добива на петрол с 9,7 милиона барел на ден през май и юни. От Саудитска Арабия планират да намалят производството с още 1 млн. б/д до 7,5 млн. б/д през юни.
МАЕ заяви, че свиването на производството от страни извън ОПЕК+, като Канада и САЩ, е довело до спад на добива с 3 млн. барела на ден през април спрямо началото на годината. Агенцията се надява, че свиването ще достигне 4 млн. на ден през юни и може би още повече през следващите месеци
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.