Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Запътил ли се е светът към енергийна криза, като тези от 70-те години на миналия век?
Руската инвазия в Украйна може да е задействала смущения на енергийния пазар от мащабите на петролните кризи от 70-те години на миналия век. Това заяви пред Си Ен Би Си заместник-председателят на IHS Markit Даниел Йергин.
Москва е един от най-големите износители на петрол в света, като санкциите от страна на САЩ и техните съюзници срещу финансова система на Русия вече предизвикаха реакции срещу руския петрол от банки, купувачи и превозвачи
Йергин, който е автор и историк в областта на енергийните пазари, обяснява, че макар руските енергийни продукти да не са подложени на санкции от страна на САЩ и други страни, на пазарите може да се наблюдава отсъствие на големи количества руски петрол. Страната изнася около 7.5 млн. барела петрол и рафинирани продукти дневно.
„Това ще бъде наистина голямо смущение по отношение на логистиката, като хората ще се борят за барели. Това е криза на предлагането. Логистична криза и криза с разплащанията, която може да достигне мащабите на кризите от 70-те години на миналия век“, коментира той.
По думите му добрата комуникация между правителствата, налагащи санкции, би могла да предотврати най-лошия възможен сценарии. „Правителствата трябва да предоставят яснота“, каза той, като добави, че страните от НАТО получават около половината от износа на Русия и че част от тези доставки ще бъдат нарушени.
Предпазливост към руския петрол
Според Йергин „де факто“ има санкции, които държат част от руския петрол далеч от пазарите, въпреки че енергийните продукти не са част от западните санкции срещу Москва. Купувачите са предпазливи по отношение на руския петрол заради реакциите на банките, пристанищата и транспортните компании, които не искат да нарушават санкциите.
По изчисления на JPMorgan за 66% от руския петрол трудно се намират купувачи, като цените на суровия петрол може да достигнат 185 долара за барел до края на годината, ако предлагането от Русия остане под натиск.
„Това може да е най-лошата криза от арабското петролно ембарго и революцията в Иран през 70-те години,” каза Йергин. И двете събития доведоха до големи сътресения за петролния пазар .
През 1973 г. производителите на петрол от Близкия изток спряха доставките за САЩ и други държави заради западната подкрепа за Израел по време на арабско-израелската война през същата година. Тогава веднага настъпи недостиг на петрол, като американците се редяха на бензиностанциите, а цени растяха непрекъснато. Другият шок дойде в резултат на революцията в Иран през 1978-1979 г., която доведе до свалянето от власт на шах Мохамед Реза Пахлави
Големи петролни компании, като BP и Exxon Mobil, обявиха, че се изтеглят от участията си в руски предприятия. Цената на петрола от сорта Урал падна рязко, в сравнение с тази на Брента.
„Това, което не сме виждали преди, е големият проблем с репутацията. Компаниите не искат да правят бизнес с Русия“, коментира Йергин. Петролните компании се отказват от големи инвестиции, за които може би са отделили години.
„За седмица Путин унищожи това, което се градеше в продължение на 22 години – икономика, която на практика беше интегрирана в глобалната икономика. Сега Русия е изключена от нея“, добави той.
Предстоящи смущения
Според Йергин смущенията на пазара идват в момент, когато пазарът е подложен на натиск. Групата ОПЕК+, която включва страните от картела ОПЕК, Русия, и други държави, реши в сряда да продължи да се придържа към производствения си график. Групата увеличава доставките си с по 400 хил. барела петрол на ден всеки месец, докато постигне целта си за предлагането през юни.
Проблемите на руските клиенти се засилват и от поскъпването на природния газ в Европа, която е най-големият купувач както на руски петрол, така и на газ.
От Белия дом казват, че макар все още да няма санкции срещу руските енергийни продукти, те продълажват да са на масата.
През следващата седмица IHS Markit ще организира ежегодната енергийна конференция CERAWeek в Хюстън. На нея ще участват ръководители на много енергийни компании, сред които Chevron, Exxon Mobil, Total, Occidental Petroleum и ConocoPhillips. Очаква се основаната тема на разговор да бъде как да се замени руският петрол.
„Мисля, че говорим за загубата от 2-3 млн. барела на ден,” заяви Джон Килдъф, партньор в Again Capital. Според изчисления на Bank of America за всеки 1 млн. барела на ден, които не стигат до пазара, цената на сорта Брент може да се увеличава с 20 долара на барел.
Килдъф каза, че очаква руският петрол да продължи да тече по тръбопроводите към Китай. От Пекин обявиха, че няма да се присъединят към санкциите срещу Русия.
„Този път ние сами отрязваме доставките на петрол. Това е самоналожено ембарго,” коментира Килдъф. „Този път протестът е на купувачите, а не на доставчиците. Ако не може да се финансира и не може да се плати за него, няма начин руснаците да го продават“, добави той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.