Apple спечели съдебен спор с Европейската комисия за 13 млрд. евро

Apple спечели съдебен спор с Европейската комисия за 13 млрд. евро

Apple спечели съдебен спор с Европейската комисия за 13 млрд. евро

Американският технологичен гигант Apple спечели правен спор с Европейската комисия за данъци за 13 млрд. евро, които според Брюксел компанията трябва да плати на Ирландия, предаде Си Ен Би Си.

Общият съд на Европейския съюз реши, че Европейската комисия не е успяла да докаже, че ирландското правителство е предложило на американската компания специални данъчни условия.

Дотук се стигна, след като през август 2016 г. ЕК заключи, че правителството на Ирландия е предоставило на Apple незаконни данъчни облечения и нареди да бъдат възстановени неплатени данъци на стойност 13 млрд. евро.

По това време Еврокомисията заяви, че Ирландия е позволила на Apple да плаща „значително по-малки данъци от други фирми в продължение на много години“. На практика това означава, че американската компания е могла да плаща корпоративен данък от 1% върху печалбата си в Европа през 2013 г. , като ставката е паднала до 0,005% през 2014 г.

Ирландското правителство и Apple обжалваха решението на ЕК, като от технологичния гигант заявиха, че заповедта за връщане на 13 млрд. евро неплатени данъци „противоречи на реалността и здравия разум“.

Ирландия, Apple и Европейската комисия имат два месеца, за да решат дали искат да обжалват последното решение на съда, който е втори по значимост в ЕС, и да пренесат спора си към най-висшата инстанция.

След оповестяването на решението на съда от ирландското правителство заявиха, че винаги е било ясно „че не е имало специално отношение относно Apple и нейните дъщерни компании“.

„Благодарим на Общия съд за отделеното време и за съобразяването с фактите. Радваме се, че той анулира решението на комисията“, заяви говорител на Apple пред Си Ен Би Си.

Това решение е изключително важно, тъй като делото срещу Apple играе ключова роля в борбата на ЕС срещу данъчните измами през последните години. То може да се отрази на начина, по който Брюксел третира други компании по въпроси с данъчното облагане.

Решението на съда ще се отрази и на дебатите относно предлагания общ дигитален данък в ЕС, който да гарантира, че технологичните гиганти ще плащат по-справедлив дял в сравнение с по-традиционните компании.

„Независимо дали компаниите са американски, китайски, японски, корейски или европейски, става въпрос за справедлива данъчна система“, коментира външният министър на Испания Аранча Гонсалес.

Плановете на някои европейски страни, сред които и Испания, да обложат с по-високи данъци американските технологични гиганти срещнаха силен отпор от страна на Вашингтон, който заплаши да въведе мита върху вноса на редица стоки от Европа при въвеждане на подобен данък.

 „Това, което казваме, е, че справедливостта изисква всяка икономическа активност – независимо дали тя е се предоставя по аналогов или дигитален път, да допринася със справедлив дял към общите данъци“, допълва Гонсалес.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ